iPhone, MacBook i OS X: idzie nowe

W nowym MacBooku Pro montowane są procesory Core 2 Duo z taktowaniem do 3,06 GHz, do 8 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności do 500 GB (7200 rpm) lub maksymalnie 256-gigabajtowy dysk SSD. Nowością jest wbudowany czytnik kart SD. Cena nowego urządzenia w USA zaczyna się od 5500 zł i rośnie aż do ponad 7000 złotych za najbogatszą konfigurację. Niestety, ceny w Polsce zaczynają się tam, gdzie ceny amerykańskie się kończą…
Nowości Apple
Nowości Apple
Macbook Pro czyta karty SD

Nowy iPhone zyskał oznaczenie 3GS

Litera S w nazwie ma oznaczać szybkość (“Speed”) – nowy telefon uruchamia np. moduł wysyłania wiadomości  dwa razy szybciej od poprzednika, podobnie jest z czasem otwierania witryn internetowych. Pozostałe nowości w specyfikacji to 3,2-megapikselowy aparat fotograficzny z autofokusem, funkcją automatycznej ekspozycji oraz automatycznego balansu bieli. Wreszcie dodano możliwość filmowania w rozdzielczości VGA (640× 480 pikseli). Wideo można w łatwy sposób wysłać MMS-em, emailem lub umieścić na YouTube’ie. 3GS obsługuje również łączność HSDPA z szybkością 7,2 Mbps. Szybsza jest także grafika – sprzęt obsługuje standard OpenGL/ES, co poskutkuje wsparciem dla bardziej skomplikowanych gier 3D.

W nowym iPhone’ie znajdziemy też elektroniczny kompas, który współpracuje z magnetometrem, sterowanie głosem oraz obsługę zestawu Nike+. Ponadto wydłużono czas pracy na baterii, natomiast design pozostaje bez zmian.

Snow Leopard jest o 6 GB “lżejszy”

Apple zapowiedział również premierę najnowszego systemu operacyjnego Mac OS X w wersji 10.6, znanego jako Snow Leopard. Zadebiutuje on we wrześniu (miesiąc przed premierą Windows 7), natomiast jego cena (dla użytkowników obecnego OS-u Leopard) wyniesie zaledwie 29 dolarów (około 100 złotych). Dla pozostałych cena ma wynieść 49 dolarów.

Nie sposób wymienić wszystkich nowości, jakie niesie ze sobą Snow Leopard. Od razu zauważalną cechą jest jeszcze bardziej uproszczony skądinąd i tak już banalny proces instalacji systemu (przy tym o 45% szybszy i zużywający o 6 GB mniej miejsca na dysku). Poza tym poprawiono ponad 90 procent kodu, jaka była w poprzedniej wersji systemu. Aplikacja Finder została napisana od nowa, tym razem w środowisku Cocoa, a funkcja Expose została wbudowana w pasek narzędziowy. Praca wielu kluczowych aplikacji ma być sporo szybsza, m.in. klienta poczty Mail, przeglądarki Safari oraz mechanizmu wyszukującego Spotlight.

Podgląd odbywa się dwukrotnie szybciej niż do tej pory, dzięki zastosowaniu środowiska Cocoa.

Podgląd odbywa się dwukrotnie szybciej niż do tej pory, dzięki zastosowaniu środowiska Cocoa.

Macbook Pro 15,4″

CPU:

Core 2 Duo P8700 (2,53 GHz)

Grafika:

Nvidia 9400M zintegrowana, Nvidia 9600M GT

Napęd i dysk:

8× DVD-RW, 250 GB SATA

Interfejsy:

FireWire 800, 2 x USB, czytnik kart SD, n-WLAN, Bluetooth, Mini DisplayPort

Inne:

Webcam, Multitouch Clickpad, wbudowany akumulator