Historia świata IT zawsze będzie wzbudzała wielkie zaskoczenie i podziw

Kronika CHIP-a, czyli poznaj historię świata technologii

Jak powstał Internet i pierwsze www? A kto wymyślił telefony komórkowe i systemy operacyjne? Dowiedz się tego i wielu innych historii z kroniki CHIP-a!

Internet i WWW Żaden inny typ mediów nie miał na nas w ciągu ostatnich lat tak dużego wpływu, jak Internet. Ponad dwa i pół miliarda ludzi jest codziennie online, a pierwotnie ten wynalazek miał chronić tzw. wolny świat przed rakietami Sowietów.

Google Najpopularniejsza wyszukiwarka została stworzona dziesięć lat temu. CHIP wyjaśnia, dlaczego „szukanie w Internecie” bywa już określane jako „googlowanie” i dlaczego przeszukiwanie stanowiło jedynie początek.

Systemy operacyjne Choć ich początki były skromne, dzisiaj systemy operacyjne są naprawdę wszechstronnymi narzędziami, które potrafią jednocześnie wykonywać mnóstwo zadań.

Wirusy komputerowe Szkodniki, takie jak Mydoom, CodeRed czy I love you, zamulają komputery i spowalniają Internet, powodując szkody liczone w miliardach dolarów. I tak dzieje się już od 20 lat.

Notebooki Już od jakiegoś czasu komputery przenośne sprzedają się lepiej niż stacjonarne. Ale zanim do tego doszło, musiało minąć aż 40 lat. CHIP pokazuje, co było oraz co dopiero nadejdzie.

Telefony komórkowe Dzisiaj już trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Jest on podstawowym narzędziem komunikacji. W Polsce jest więcej telefonów komórkowych niż ludzi. CHIP prześledził rozwój komórek.

Przenośne nośniki danych Dzisiaj 64 GB danych można schować do kieszeni. Pendrive to jednak relatywnie nowe urządzenie. Dane na przenośnych nośnikach przechowujemy tak naprawdę od jakichś 20 lat?

Nawigacja GPS Poręczne nawigacje samochodowe bezpiecznie wiodą swoich właścicieli do celu, wskazując im drogę na czytelnym wyświetlaczu. Zanim jednak pojawiły się te zmyślne urządzenia, nawigacja rozwijała się przez 6 tys. lat. Czemu aż tak długo?

Monitory Kiedy w 1938 roku uruchamiano pierwszy komputer, monitor świętował już swoje 83 urodziny! Mimo to proces rozwoju monitorów wciąż trwa.

Dyski twarde Od 5 megabajtów do 1 terabajta: technologia wytwarzania dysków twardych rozwija się błyskawicznie. CHIP zabierze cię w podróż w czasie i da ci przedsmak tego, jakich nośników danych będziemy używać w przyszłości.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.