Od redakcji – 2009/08

Stałem przed telewizorem i machałem rytmicznie rękoma, by unosić się nad szczytami górskimi. Później musiałem wyprostować ręce i pochylić głowę, by wykonać lot nurkowy. Bawiąc się… symulatorem ptaka – a było to już bodaj siedem lat temu na pokazie możliwości kamerki Eye Toy do konsoli Sony PlayStation 2 – zrozumiałem, że dni dżojstików i padów są policzone. Tak, to prawda – nadal nie ma gotowych produktów tego typu – choć duże słowa uznania należą się twórcom Nintendo Wii. Ale to co kryje się pod określeniem Projekt Natal potwierdza, że moje przewidywania były słuszne (patrz str. 15). Pokazany przez Microsoft system sterowania – w którym całe nasze ciało staje się wszechstronnym kontrolerem – bez wątpienia zrewolucjonizuje cyfrową rozrywkę. I mam na myśli nie tylko gry. Co powiecie, o malowaniu obrazu machając w powietrzu przeróżnymi wirtualnymi pędzlami i dodawanie do obrazu kształtów wzorowanych na ustawieniu ciał osób stojących przed telewizorem? A to tylko jedna z wielu już działających aplikacji związanych z Projektem Natal! Na możliwość zakupu tego rozwiązania musimy jeszcze poczekać, natomiast już dziś można kupić okulary 3D, dzięki którym zabawa na pececie zyskuje – a jakże – nowy wymiar (czytaj str. 34).

Michał Adamczyk, redaktor naczelny
Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Czy ty też nie możesz oderwać się od Internetu w czasie urlopu? Niestety, w wielu wypadkach takie uzależnienie jest bardzo kosztowne, bo operatorzy słono sobie liczą za przesyłanie danych z miejsc publicznych. W poprzednim roku wyjaśnialiśmy jak wardriverzy radzą sobie z tym problemem, po prostu korzystając z cudzych sieci bezprzewodowych. Włamywanie się do zabezpieczonych sieci przy pomocy hakerskich narzędzi jest już jednak uznawane w Polsce za przestępstwo. Przygotowując tegoroczny poradnik stanęliśmy zatem przed wyzwaniem: jak korzystać z okolicznych sieci WLAN zarazem za darmo i legalnie. I nie bylibyśmy CHIP-em, gdybyśmy nie znaleźli rozwiązania! Szczegóły str. 102.

Najwygodniejszym narzędziem do surfowania podczas tych wakacji będą oczywiście netbooki. A jaki netbook jest najlepszy, dowiecie się z testu na str. 50. Nowe modele mobilnych komputerów potrafią już naprawdę długo działać na baterii, ale wcześniej czy później prądu zabraknie. Co zrobić, gdy nie ma w pobliżu gniazdka elektrycznego? Do ładowania wszelkiego rodzaju komputerów i telefonów można wykorzystać coraz tańsze ładowarki słoneczne (patrz str. 6), o ile w końcu na dłużej przestanie padać….

W październiku będzie można oficjalnie pożegnać Vistę i przesiąść się na Windows 7. Zamiast jednak do czasu premiery nowego systemu bezsilnie zmagać się z denerwującą Vistą czy już mocno podstarzałym XP, warto skorzystać z naszych trików. Dzięki nim otychczasowe wersje Windows znacznie przyspieszą i zyskają sporo funkcji. Porady na str. 30.

PS Co byś zrobił, gdybyś był radzieckim oficerem odpowiedzialnym za obronę ZSRR przed atakiem atomowym, a komputer zameldował, że ze strony USA nadlatują rakiety międzykontynentalne? Podpułkownik Petrow uznał, że… to błąd oprogramowania.

I całe szczęście, bo gdyby zawierzył komputerowi rozpętałby trzecią wojnę światową.

O najgorszych wpadkach programistów, które niekiedy prowadziły nawet do ofiar śmiertelnych i miliardowych strat, przeczytacie na str. 118.

Więcej:bezcatnews