Microsoft Office 2010 nie jest jeszcze gotowy

WPC09: Biuro przyszłości Microsoftu

Microsoft Office 2010 / Web Applications 2010

Pierwszą zaprezentowaną nowością na konferencji był Microsoft Office 2010. O niektórych zmianach, jakie zaszły w pakiecie biurowym już pisaliśmy, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tym newsem. Pojawiło się jednak kilka nowinek od tego czasu, niewymienionych w tamtym tekście. Pierwszą z nich jest Paste Preview, który pozwoli na podgląd wklejanej zawartości ze schowka w układzie dokumentu, zanim zostanie ona w nim faktycznie umieszczona. Microsoft Excel z kolei zyskał funkcję Sparklines, dzięki której będziemy mogli umieścić obok znajdujących się danych niewielkiej komórki pokazującej ich wizualną prezentację.

Microsoft Outlook również zyskał na uaktualnieniu. Emaile otrzymały nowe menu kontekstowe, dostępne pod prawym klawiszem myszki. Dodano również obsługę polityki poufności współpracującą z serwerem Microsoft Exchange, dzięki której użytkownicy nie będą wysyłali wiadomości do osób, które nie są upoważnione do ich otrzymywania. Word z kolei otrzymał nowe efekty specjalne dla wszystkich czcionek a także możliwość wspólnej pracy nad jednym dokumentem poprzez sieć.

Użytkownicy PowerPointa docenią z kolei podstawowy (ale funkcjonalny) edytor filmów wideo a także możliwość zagnieżdżania sieciowych klipów wideo (na przykład YouTube) w prezentacji.

Zupełną nowością jest Microsoft Web Applications 2010. To niezależny od pudełkowego Office’a produkt, na który składają się webowe odpowiedniki biurowych aplikacji z Microsoftu. Otrzymamy do dyspozycji Worda, Excela, PowerPointa oraz OneNote. Czyżby pierwsza poważna konkurencja dla Google Dokumenty? Niestety, po pierwszym dniu konferencji wciąż nie wiemy zbyt wiele o ich funkcjonalności. Należy się jednak spodziewać, że będzie ona okrojona w porównaniu do „klasycznych” aplikacji Microsoftu.

Czytaj także: 10 nowości w Office 2010