CULA, czyli nowa bibilioteka LAPACK zoptymalizowana dla technologii CUDA

Narzędzia CULA firmy EM Photonics są rodziną produktów, w skład której wchodzą CULA Basic, Premium oraz Commercial. Biblioteka CULA jest wspierającą procesory graficzne implementacją najpopularniejszego programu LAPACK, który jest zbiorem najpotrzebniejszych funkcji algebry liniowej, używanych przez miliony deweloperów zajmujących się projektami inżynieryjnymi oraz naukowymi. Problemy napotykane w czasie pracy mogą być przybliżone za pomocą modeli liniowych, a co za tym idzie rozwiązane przy zastosowaniu metod algebry liniowej. CULA wykorzystuje potężną architekturę obliczeń równoległych CUDA procesorów graficznych firmy NVIDIA tak, aby przyspieszać powszechnie wykorzystywane procedury LAPACK.
Nowa implementacja standardowych bibliotek LAPACK zoptymalizowana dla technologii CUDA
Nowa implementacja standardowych bibliotek LAPACK zoptymalizowana dla technologii CUDA

Projektanci mogą uzyskać aż 10-krotną poprawę wydajności w stosunku do pojedynczego procesora quad-core, polegając na procesorach graficznych NVIDIA Tesla w swoich stacjach roboczych oraz centrach danych.

– Nasi klienci czekali na wydanie bibliotek algebry liniowej podobnych do LAPACK. Ta fundamentalna biblioteka matematyczna udostępnia moc obliczeń opartych na procesorze graficznym jeszcze większej liczbie deweloperów działających w branży naukowej – powiedział Andy Keane, dyrektor generalny działu Tesla w firmie NVIDIA. – CULA staje się kolejną gałęzią gwałtownie rosnącego ekosystemu CUDA, w skład którego wchodzą obecnie FFT, BLAS, przetwarzanie obrazów, komputerowe rozpoznawanie obrazu, rendering, technika ray tracing’u, dynamika molekularna i inne – dodał.

Data wydania pełnej wersji CULA przypada na czas GPU Conference, która trwać będzie od 30 września do 2 października w hotelu Fairmont w San Jose w Kalifornii. Każdy zainteresowany posiadaniem wersji beta CULA Basic może ją ściągnąć po zarejestrowaniu się na tej stronie.