Dobre narzędzia, złe narzędzia

Używanie narzędzi wykorzystywanych przez hakerów zawsze powoduje dreszcz emocji. I choć może się okazać, że używając ich, działamy na granicy prawa, to trzeba przyznać, że okazują się bardzo praktyczne. Przydają się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa sieci, ale także wzbogacenia prywatnej kolekcji muzycznej za pomocą całkiem legalnych metod. Jeżeli jednak zostaną one użyte przeciwko innej osobie, stanowić to będzie naruszenie prawa. Nie ma na szczęście powodów do paniki, ponieważ ustawodawcy dopuszczają używanie tego typu narzędzi tak długo, jak długo służy to podnoszeniu poziomu własnego bezpieczeństwa oraz dopóki nie łamie się żadnych praw autorskich.
Dobre narzędzia, złe narzędzia

Surfuj bezpiecznie: Zaszczep sieć przeciwko spyware’owi

Aby bezpiecznie korzystać z Internetu, należy zastosować pewne środki ostrożności: na przykład zainstalować program Nmap, który wykrywa słabe punkty w Sieci. Narzędzie wyszukuje wszystkie aktywne punkty dostępowe w środowisku sieciowym i dlatego jest powszechnie używane przez hakerów. Znacznie ułatwia pracę również administratorom.

Innym zagrożeniem są zapomniane udostępnione urządzenia. Network Share Browser wyświetla ich listę. Można więc z niej usunąć te, które już nie muszą być dostępne. Narzędzie Wireshark pomaga monitorować ruch w Sieci na poziomie protokołu. Rejestruje bowiem dane przepływające przez Sieć w każdym momencie. Bazując na zgromadzonych danych, użytkownikowi łatwiej jest wyszukiwać ewentualne luki i błędy.

Podstawą bezpieczeństwa jest jednak skaner antywirusowy, np. Safe’n’Sec Pro ostrzega przed próbami ataków za pośrednictwem Internetu. Z kolei PeerGuardian dostarcza dodatkowej ochrony, pracując jako IP-firewall (blokuje spyware na podstawie czarnej listy).

Gromadź muzykę: Rejestruj, zamiast pobierać

Internet jest pełen twoich ulubionych kompozycji. Serwery umożliwiające wymianę plików oferują olbrzymią listę utworów. Problem polega na tym, że większość z nich chroniona jest prawem autorskim. Pobieranie utworów oraz ich równoczesne rozpowszechnianie (tak jak w sieciach P2P) może zakończyć się procesem sądowym. Rozwiązaniem może być zastosowanie programu Direct MP3 Recorder Free 1.0. Pozwala on na rejestrowanie strumienia z muzyką. Możesz go użyć, korzystając np. z serwisu Last.fm. A za pomocą No23Live udostępnisz w postaci strumienia danych utwory z własnej kolekcji muzycznej. Dzięki temu znajomi i przyjaciele będą mogli korzystać z twojej kolekcji plików muzycznych.

Bogactwo plików w Internecie bywa czasami kłopotliwe. Jeśli wśród milionów plików nie możesz znaleźć tego właściwego pliku MP3, pomoże ci Clickster. Program wyszukuje utwory, które są udostępniane w Internecie przez administratorów na ich serwerach. I tu może pojawić się pewne niebezpieczeństwo. Program znajduje również utwory, które są chronione prawem autorskim. Właściciele iPoda powinni zainteresować się narzędziami SharePod i ml_ipod. Za pomocą SharePod odtworzysz muzykę z iPoda na komputerze. Ta funkcja nie jest oferowana przez Apple. Dzięki ml_ipod skopiujesz pliki muzyczne bezpośrednio do iPoda, bez pośrednictwa programu iTunes.

Direct MP3 Recorder
Rejestrator dźwięku

Direct MP3 Recorder Free 1.0 jest cyfrowym rejestratorem, który potrafi w formacie MP3 zapisać na dysku każdy sygnał dźwiękowy. Rejestruje więc dźwięki z gier, rozgłośnie internetowe, wideo czy muzykę z zewnętrznych źródeł.

ML_IPOD
Wymiana plików z iPodem

ml_ipod jest wtyczką do odtwarzacza Winamp. Dodatek ten umożliwia kopiowanie plików MP3 i AAC bezpośrednio do iPoda, bez korzystania z programu iTunes. Również lista z kolejnością odtwarzania może być łatwo przeniesiona.

Azureus
Pobieranie plików

Za pomocą Azureusa można pobierać pliki z Internetu przez proste kliknięcie. Nawet duże pliki, jak np. dema gier, są pobierane na komputer błyskawicznie. Ważne funkcje to: ustawianie priorytetów, podgląd, klient IRC i statystyki.

Sharepod
Kopiowanie utworów

Wszystko, czego brakuje iPodowi, zostało zaoferowane przez SharePod. Od

momentu zainstalowania narzędzia w iPodzie nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania w komputerze, aby odtwarzać utwory na PC.

Network Share Browser
Administrator

Narzędzie Network Share Browser wyświetla listę wszystkich dostępnych urządzeń sieciowych, również tych zapomnianych, które zwiększają ryzyko włamania. Informuje także o udostępnionych folderach w sieci lokalnej, do których uzyskał dostęp.

Wireshark
Monitor sieci

Mając narzędzie Wireshark, możesz kontrolować ruch w sieci na poziomie 472 różnych typów protokołów. Narzędzie umożliwia również rejestrację danych. Uzyska+ne dane przydają się podczas poszukiwania błędów.

Nmap
Ochrona PC

Nmap jest prawdopodobnie najbardziej znanym skanerem udostępnionych portów. Dzięki tej aplikacji łatwo można odszukać słabe punkty w sieci. Potrafi ona na przykład zidentyfikować wszystkie aktywne hosty w otoczeniu sieciowym.

User Agent Switcher
Surfuj anonimowo

Wtyczka User Agent Switcher do Firefoksa zmienia identyfikację twojej przeglądarki. Dzięki temu możesz surfować po Internecie anonimowo, ponieważ dane identyfikacyjne z twojej przeglądarki nie zostaną nikomu udostępnione.

Safe’n’Sec PRO
Antywirus

Safe’n’Sec chroni przed zagrożeniami i atakami z Internetu, w tym przed wirusami, robakami i trojanami czy nawet keyloggerami i rootkitami. Zaawansowane, płatne wersje narzędzia są do nabycia na stronie producenta.

Peer Guardian
Blokuje hakerów

Program Peer Guardian oferuje IP-firewalla i chroni użytkownika przez spyware’em. Narzędzie blokuje adresy IP na podstawie czarnej listy, która jest regularnie aktualizowana. W ten sposób spyware po prostu traci prawa dostępu do systemu.

Clickster
Zbieracz MP3

Clickster ułatwia pobieranie plików MP3. W odróżnieniu od innych narzędzi tego typu, program nie przeszukuje zasobów innych użytkowników, tylko Internet. Należy więc zachować ostrożność, gdyż odnalezione pliki mogą chronione prawem autorskim.

Page Hacker
Zmiana zawartości

Dzięki wtyczce do Firefoksa o nazwie Page Hacker możesz modyfikować strony zgodnie z własnym życzeniem. To bardzo przydatne, gdy chcesz wydrukować zawartość strony. Wszelkie zmiany znikną w momencie przeładowania strony.

Więcej:programy