Lipcowa lista największych e-zagrożeń według BitDefendera – połowa miejsc zajęta przez trojany

Trojany wciąż dominują na lipcowej liście dziesięciu największych E-zagrożeń według BitDefendera, comiesięcznego rankingu najbardziej rozpowszechnionego malware’u. Aż pięć E-zagrożeń z pierwszej dziesiątki na liście to Trojany.
Wśród interesujących cech charakterystycznych Backdoor.MSIL.Bot.A wskazać należy na fakt, że oprogramowanie to będzie szukało konkretnych rozwiązań antywirusowych na zaatakowanym sprzęcie, próbując unieszkodliwić procesy z nimi związane
Wśród interesujących cech charakterystycznych Backdoor.MSIL.Bot.A wskazać należy na fakt, że oprogramowanie to będzie szukało konkretnych rozwiązań antywirusowych na zaatakowanym sprzęcie, próbując unieszkodliwić procesy z nimi związane

Robak Worm.Autorun.VHG  jest najnowszym E-zagrożeniem na lipcowej liście i zajmuje na niej 10 pozycję. Worm.Autorun.VHG jest robakiem wykorzystującym ten sam błąd w funkcji Autorun w systemie Windows, który wcześniej spopularyzował robaka Conficker/Downadup.

Dziewiątą pozycję zajął Exploit.PDF-JS.Gen. Korzysta on z luki w niektórych wersjach programu Adobe PDF Reader związanej z parse’owaniem osadzonych javascryptów. Na miejscu ósmym listy BitDefendera znajduje się  Trojan.JS.PYV, stanowi on 1.91 procent wszystkich infekcji.Siódma pozycja należy do Trojan.Autorun.AET, który jest kolejnym trojanem wykorzystującym wrażliwość funkcji Autorun w systemie Windows.

Dobrze już znany Exploit.SWF.Gen, wciąż cieszy się dużym powodzeniem i na lipcowej liście  BitDefendera zajmuje szóste miejsce. Jego popularność częściowo wynika z tego, że do niedawna Adobe rozpowszechniało poprzez swoją stronę www starą wersję odtwarzacza, z opcjonalną funkcją automatycznej aktualizacji pobierającą niezbędne poprawki.

Win32.Sality.OG, szkodnik infekujący pliki i wykorzystujący rootkita do ukrywania swojej obecności w systemie, w tym miesiącu wspiął się z pozycji szóstej na piątą. Na czwartym miejscu jest Downadup.Gen, znany również jako Conficker lub Kido. Downadup. Ilość zarażeń wzrosła w tym przypadku z 3.33 % do 4.15, co pozwoliło mu podskoczyć o jedną pozycję na liście.

Trojan.Wimad zachowując miejsce trzecie, przy lekkim wzroście ilości infekcji z  5,60 do 6,16 procent w lipcu, natomiast Trojan.AutorunINF.Gen utrzymuje się na drugiej pozycji przy niemal niezmienionej liczbie zarażeń.

I w końcu Trojan.Clicker.CM, wciąż utrzymujący pozycję lidera na liście. Ilość zarażeń w tym przypadku wzrosła z 10,13% do 11,41 %.

Lipcowa lista E-zagrożeń według BitDefendera:

Poz

Nazwa

%

1.

Trojan.Clicker.CM

11.41

2.

Trojan.AutorunINF.Gen

10.14

3.

Trojan.Wimad.Gen.1

6.16

4.

Win32.Worm.Downadup.Gen

4.15

5.

Win32.Sality.OG

2.91

6.

Exploit.SWF.Gen

2.49

7.

Trojan.Autorun.AET

2.34

8.

Trojan.JS.PYV

1.91

9.

Exploit.PDF-JS.Gen

1.74

10.

Worm.Autorun.VHG

1.64

Inne

55.13