Sony DSLR-A850: lustrzanka dla wymagających

Solidna budowa urządzenia ma gwarantować profesjonalną obsługę i niezawodne działanie.

Model A850 wyposażono w matrycę o rozdzielczości 24,6 megapiksela i praktycznie wszystkie funkcje popularnej lustrzanki cyfrowej A900, która pojawiła się na rynku w zeszłym roku. Oba modele pozwalają w pełni wykorzystać możliwości obiektywów α, w tym pełnoklatkową optykę firmy Carl Zeiss oraz pięć obiektywów Sony klasy G.

Sercem lustrzanki cyfrowej A850 jest pełnoklatkowa, wykonana w technologii CMOS matryca Exmor o efektywnej rozdzielczości 24,6 megapiksela. Rejestruje ona obraz w wysokiej rozdzielczości, którego czystość jest optymalizowana w dwuetapowym procesie redukcji szumów na poziomie sygnału analogowego i cyfrowego. Zakłócenia są redukowane najpierw podczas konwersji światła na sygnały elektroniczne przez pełnoklatkową matrycę. Następnie dwa procesory obrazu BIONZ przetwarzają duże ilości danych cyfrowych i redukują przy tym szumy.

Lustrzankę o czułości maksymalnej ISO 6400 wyposażono w wizjer z pryzmatem pentagonalnym ze szkła optycznego, który obejmuje 98% kadru. Wymagający miłośnicy fotografii docenią też szybki, precyzyjny system automatycznego ustawiania ostrości. Oferuje on dużą swobodę kadrowania, ułatwiając osiągnięcie optymalnej ostrości przy fotografowaniu poruszających się obiektów. 9-punktowy system automatycznego ustawiania ostrości jest uzupełniany przez 10 punktów wspomagających. Dzięki temu urządzenie lepiej wykrywa obiekty i przypadki nieoptymalnej ostrości, co ułatwia jej regulację. Czujnik typu F2,8 umożliwia natomiast dokładniejsze działanie automatycznego systemu ustawiania ostrości przy szeroko otwartej przysłonie.

Zdjęcia można przeglądać na 3-calowym wyświetlaczu LCD Xtra Fine o wysokim kontraście. Zapewnia on rozdzielczość 921 tys. punktów. Funkcja zaawansowanego podglądu (Inteligent Preview) oferuje użytkownikom większą kontrolę, prezentując ustawienia naświetlenia, balansu bieli i optymalizacji zakresu dynamiki obrazu (DRO) przed wykonaniem zdjęcia. Naciśnięcie przycisku funkcyjnego Fn przełącza wyświetlanie w tryb szybkiej nawigacji, co pozwala jedną ręką ustawiać najważniejsze parametry zdjęć. W górnej części obudowy urządzenia znajduje się dodatkowy podświetlany panel LCD, który prezentuje najważniejsze ustawienia, nawet gdy główny wyświetlacz LCD jest wyłączony.

Tak jak wszystkie pozostałe cyfrowe lustrzanki firmy Sony, również model A850 wyposażono w stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE. Ten wbudowany system stabilizacji zapewnia kompensację drgań i wydłużenie czasu migawki o maksymalnie 4 stopnie dla wszystkich zgodnych obiektywów. Szkielet modelu A850 wykonano z aluminium o dużej wytrzymałości, a korpus ze stopów magnezu. Gumowe uszczelki chronią wizjer, gniazda na karty pamięci, przyciski kontrolne i inne kluczowe części aparatu przed kurzem i wilgocią. Podwójny system chroniący powierzchnię pełnoklatkowej matrycy przed kurzem utrudnia natomiast wnikanie zanieczyszczeń w korpus lustrzanki podczas zmiany obiektywu.

Zestaw obejmuje akumulator InfoLITHIUM o dużej pojemności (NP-FM500H), który po naładowaniu zapewnia zasilanie wystarczające na wykonanie do 880 zdjęć. Poziom akumulatora można monitorować z dokładnością do 1%, co eliminuje niepewność związaną z pozostałym czasem pracy urządzenia. Aparat można podłączyć do telewizora BRAVIA lub dowolnego telewizora z funkcją HD (wymaga opcjonalnego przewodu HDMI) i oglądać zdjęcia na dużym ekranie. Wyświetlanie zdjęć można kontrolować za pomocą opcjonalnego pilota (RMT-DSLR1).

Lustrzanka cyfrowa A850 z matrycą pełnoklatkową będzie dostępna od września natomiast obiektyw 28-75 od listopada br. Orientacyjna cena: 8 000 zł.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.