24-calowy monitor Eizo dla profesjonalistów

EIZO ColorEdge CG243W

Monitor sprawdzi się w pracy z obrazem – zarówno statycznym, jak i dynamicznym. Zastosowana w nim 24″ matryca zbudowana w technologii IPS ma naturalną rozdzielczość 1 920 x 1 200 (przy proporcjach 16:10), czas reakcji 5 ms (przejście od szarości do szarości) i kąty widzenia 178°w poziomie i pionie, umożliwiając korzystanie z monitora w najbardziej dogodnej pozycji. Dzięki interfejsowi Display Port i podwójnym złączom cyfra/analog do monitora można podłączyć trzy komputery. Korzystając z Display Port CG243W obsługuje 10-bitowy sygnał video i może wyświetlić 1.07 miliona kolorów z palety 68 milionów.

Maksymalna jasność panelu to 270 cd/m2, a współczynnik kontrastu 850:1. Urządzenie ma możliwość reprodukowania szerokiej gamy kolorów, obejmującej 98% przestrzeni AdobeRGB, wykorzystywanej często podczas wydruków i fotografii cyfrowej. Monitor wyświetla również w 100% przestrzenie kolorystyczne wykorzystywane przy produkcji broadcastowej, takie jak PAL/SECAM, SMPTE-C czy HDTV.

CG243W można kalibrować sprzętowo, dzięki czemu proces ten dokonuje się bezpośrednio na elektronice urządzenia, a nie na karcie graficznej, co jest charakterystyczne dla kalibracji programowej. Dołączone do monitora oprogramowanie ColorNavigator wykorzystywane jest do ustawiania wartości docelowych jasności, punktu bieli i krzywej gamma. ColorNavigator współpracuje z wybranymi urządzeniami pomiarowymi, wykorzystując 12-bitową tablicę LUT monitora. Autorskie rozwiązanie EIZO – funkcja Digital Uniformity Equalizer (DUE) czuwa nad równomiernością jasności i nasycenia barw, których jednorodność stanowi problemem w monitorach LCD. Gwarantuje to, że kolory w różnych częściach matrycy wyświetlane będą w taki sam sposób, gwarantując że współczynnik Delta E nie przekroczy 3. Monitor przetwarza kolory 16-bitowo.

Monitor może korzystać z siedmiu zdefiniowanych modeli kolorystycznych, włączając sRGB, Rec709, EBU, SMPTE-C czy DCI. Aby zniwelować rozbieżności kolorystyczne, będące zjawiskiem naturalnym, powstającym w skutek degradacji świetlówek w trakcie użytkowania monitora LCD, załączone oprogramowanie ColorNavigator oferuje funkcję „reset” (przywracania ustawień) – oznacza to powrót zdefiniowanych trybów do ustawień fabrycznych. W modelu CG243W po raz pierwszy zastosowano czujnik temperatury, aby zapobiec wahaniom nasycenia barw i jasności. Narzędzie to wraz z opatentowaną przez Eizo technologią stabilizacji poziomu jasności monitora, gwarantuje poprawne wyświetlanie kolorów, niezależnie od zmieniających się warunków otoczenia, po włączeniu urządzenia czy wyjściu ze stanu czuwania.

Wszystkie modele monitorów graficznych EIZO ColorEdge wykorzystują zapisaną w elektronice tabelę kolorów LUT, z której podczas kalibracji dobierane są najbardziej odpowiednie do wyświetlenia odcienie. W modelu CG243W wykorzystano usprawniony mechanizm, o nazwie 3D LUT. Dotychczasowy dobór odcienia dokonywany był niezależnie dla każdej składowej RGB z oddzielnych tabel wzorcowych. W nowym modelu, wszystkie wzorce umieszczone są w jednej przestrzennej tabeli, co pozwala na bardziej precyzyjny wybór żądanej składowej barwy.

Urządzenie spełnia wymagania kryterium „Monitor PreCert” Class A, organizacji FOGRA, która określa normy w zakresie kątów widzenia i jednorodności odwzorowania. Oznacza to, że monitor może być użyty w systemach softproofingowych certyfikowanych przez tę organizację.

Dodatkowe funkcje:

  • wyświetlanie na ekranie monitora funkcje klawiszy, dla łatwiejszego poruszaniu się w menu OSD w zaciemnionych pomieszczeniach
  • stopka typu HighAdjustable, umożliwiająca regulację wysokości w zakresie 82 mm, obrót w pionie o 40°, w poziomie o 70°oraz pracę w pozycji portretowej.
  • funkcja symulująca dysfunkcję postrzegania kolorów (protanopia i deuteranopia), umożliwiająca weryfikację, w jaki sposób widziane będą określone modele kolorystyczne przez osoby cierpiące na te przypadłości. Symulacja wykonywana jest w czasie rzeczywistym – dotyczy to zarówno obrazów statycznych, jak i ruchomych.
  • hub USB z jednym portem upstream i dwoma downstream
  • w zestawie kaptur ochronny oraz komplet to czyszczenia ekranu
  • gwarancja 5 lat

Monitor pojawi się w ofercie polskiego dystrybutora, firmy Alstor w październiku. Jego cena nie jest jeszcze znana.

Zobacz nasze rankingi monitorów