W tej chwili najwięcej urządzeń z łączem WiFi znajdziemy w segmencie mobilnych komputerów

802.11n oficjalnym standardem WiFi

Protokół bezprzewodowej komunikacji sieciowej 802.11n, który z powodzeniem jest już stosowany na rynku, nareszcie został ratyfikowane przez organizację IEEE.

Większość z osób, które korzystają z ruterów bezprzewodowych, korzystają z protokołu transmisji danych 802.11n. Co ciekawe, mimo swojej sześcioletniej historii, standard ten nie został ratyfikowany przez IEEE, organizację opiekującą się komunikacją WiFi.

802.11n, mimo braku standaryzacji, radził sobie doskonale. Potrafi przesyłać dane sześciokrotnie szybciej niż swój poprzednik. Co standaryzacja oznacza dla nas? Przede wszystkim jeszcze wydajniejsza wymiana danych. Dzięki ostatecznej specyfikacji, urządzenia będą pewniej i szybciej się ze sobą łączyć, bowiem znikną odchylenia od specyfikacji, jakie lansowali poszczególni producenci.

Poniżej prezentujemy komentarz Michała Derdzikowskiego, dyrektora D-Link Polska Sp. z o.o. na temat ratyfikacji standardu IEEE 802.11n:

Doczekaliśmy się. Organizacja IEEE od 6 lat pracowała nad uchwaleniem nowego standardu łączności bezprzewodowej 802.11n. Poprzedni – 802.11g, ratyfikowany w 2003 roku, oferował przepustowość 54 Mbit/s. W ciągu lat jego obowiązywania gwałtownie zmienił się obraz rynku komputerowego. Zmienił się także radykalnie styl zachowań społecznych i sposób korzystania z Internetu. Dziś mało kto pamięta, że w 2003 roku w Polsce jedynie co trzeci Polak korzystał z Internetu raz w miesiącu(!), a raptem co siódmym sprzedawanym komputerem był notebook. Nie istniał YouTube, Facebook, Nasza-Klasa, o streamingu online raczej dopiero się mówiło. Dla dzisiejszych nastolatków tamten świat to już bardzo odległa historia.

Wireless N jak przyjęło się już nazywać standard 802.11n to ogromny przełom w dziedzinie komunikacji elektronicznej. Połączenia bezprzewodowe z prędkością 600 Mbit/s – sześciokrotnie szybsze niż w tradycyjnych sieciach kablowych (Fast Ethernet) – jeszcze niedawno traktowano w kategoriach naukowej fikcji. Dziś, gdy po wielu latach prac oficjalnie ogłoszono ratyfikację nowego standardu, cała branża IT wchodzi w nową erę. Wiele ograniczeń związanych z naturalną charakterystyką transmisji radiowej zostało zniwelowanych. IEEE 802.11n zapewni nam komfortową, bezpieczną pracę w sieci bezprzewodowej, w której transmisja materiałów audio-video stanowi integralną i niezwykle ważną część. Tym samym Wi-Fi stał się właśnie realną alternatywą dla sieci przewodowych.

Z bezprzewodowym pozdrowieniem,
Michał Derdzikowski
D-Link Polska

Zobacz nasze testy bezprzewodowych ruterów

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.