Intel pomaga przekształcić niewykorzystaną moc obliczeniową w narzędzie do walki z chorobami

Nowa aplikacja łączy społecznościowy potencjał serwisu Facebook z możliwościami dobrowolnego, rozproszonego przetwarzania.

W walce z chorobami nowotworowymi największym ograniczeniem dla naukowców nie jest ich własna pomysłowość, ale zasoby, jakich potrzebują do efektywnego prowadzenia badań. W wielu sytuacjach brakuje mocy obliczeniowej niezbędnej do wykonania złożonych kalkulacji. Aby rozwiązać ten problem, Intel ogłosił inicjatywę Progress Thru Processors. Jej podstawą jest aplikacja do dobrowolnego udostępniania mocy obliczeniowej, działająca w środowisku serwisu Facebook. Za jej pomocą użytkownicy mogą zaofiarować niewykorzystaną moc swoich komputerów dla takich projektów badawczych jak [email protected]. Wykorzystują one dodatkowe zasoby do poszukiwania leków na raka i inne choroby, takie jak HIV i Alzheimer.

Uczestnicy inicjatywy Progress Thru Processors mogą także przekazać nadmiarową moc swoich maszyn do alternatywnych programów badawczych: Climateprediction.net oraz [email protected]. Organizacja Climateprediction.net działa na rzecz pogłębiania wiedzy o globalnych zmianach klimatycznych poprzez modelowanie klimatu i testowanie dokładności modeli. [email protected] koncentruje się na wyszukiwaniu optymalnych strategii walki z malarią poprzez badanie modeli symulacyjnych rozprzestrzeniania się choroby i potencjalnego wpływu nowych leków i szczepionek przeciwko malarii.

Aplikacja została zaprezentowana w wersji beta. Dostępna jest dla wszystkich użytkowników serwisu Facebook pod adresem http://www.facebook.com/progressthruprocessors. Po uruchomieniu automatycznie przekazuje niewykorzystaną moc komputera do realizacji zadań, nad którymi pracują badacze. Program uaktywnia się tylko wówczas, gdy komputer nie wykorzystuje w pełni swojej wydajności. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie innych aplikacji na moc obliczeniową wzrasta, wówczas program wycofuje się i oczekuje bezczynnie na ponowne pojawienie się niewykorzystanych zasobów.

Aplikacja uruchamia się automatycznie jako proces działający w tle i nie ma wpływu na wydajność lub działanie innych zadań. Co ważne, komputery z aplikacją Progress Thru Processors nie muszą być włączone po skończonej pracy. Wystarczy, że są wykorzystywane w taki sposób, jak zawsze, a i tak wniosą swój wkład w przełomowe dla naszego życia badania.

Na potrzeby programu Progress Thru Processors Intel nawiązał współpracę z organizacją non-profit GridRepublic, która próbuje z jednej strony zebrać ochotników dysponujących nadmiarową mocą obliczeniową, a z drugiej strony wesprzeć wartościowe projekty, które tej mocy potrzebują. Aplikacja Progress Thru Processors została opracowana we współpracy z finansowanym przez National Science Foundation projektem BOINC, realizowanym na University of California, Berkeley. Działania marketingowe i oprawę kreatywną dla Progress Thru Processors  zapewnia nowojorska agencja marketingowa noise.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.