W okresie przedświątecznym ogólna liczba konsol znajdujących się w gospodarstwach domowych osiągnęła poziom 8 milionów sztuk

Xbox 360 może pomóc w rozwoju medycyny

Xbox 360, konsola do gier marki Microsoft, może okazać się skuteczną bronią przeciw chorobom układu krwionośnego.

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Warwick znaleźli sposób na ujarzmienie mocy obliczeniowej konsoli Xbox 360, by ta potrafiła przetwarzać złożone modele matematyczne. Wszystko to dzięki przetwarzaniu równoległemu, które pozwala urządzeniu na pracę nad dodatkowymi modelami nawet wtedy, gdy bawimy się w naszymi grami.

Dr Simon Scarle wykorzystał procesor graficzny Xboksa 360 do przeliczenia modelu, który obrazował sposób, w jaki sygnały elektryczne są przekazywane przez uszkodzone komórki serca. Jak się okazało, procesor poradził sobie z zadaniem nieporównywalnie lepiej niż klaster komputerów.

– Nie jest to może dokładnie elastyczność klastra, ale i tak jest dobrze. Zamiast generować oszałamiającą grafikę, gdzie układ musi liczyć pozycję każdego wielościanu i tekstury, wykorzystałem go do rozpracowywania chemicznych zagadnień w komórce – mówi Scarle. Podobne możliwości konsoli już zostały zaprezentowane na przykładzie Sony PlayStation 3, urządzeniu o podobnej wydajności i możliwościach.

Scarle liczy na to, że Microsoft przyjmie jego naukowy projekt do usługi Xbox LIVE. Aplikacja, którą użytkownik by zainstalował wedle życzenia, byłaby podobna do BOINC ([email protected]) – otrzymywałaby dane z serwerów, przetwarzała, a następnie odsyłała instytutowi w sposób niezauważalny dla użytkownika.

0
Źródło: Telegraph.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.