Nowy dysk do Xboksa

Granie na Xboksie może uzależniać. W konsekwencji masz zapisanych bardzo dużo gier, plików instalacyjnych i wyników rozgrywek. Dysk o pojemności 20 GB jest już całkowicie zapchany. Oczywiście Microsoft ma w ofercie oryginalny dysk o pojemności 120 GB, tyle że kosztuje on ponad 500 zł.

CHIP podpowiada, jak łatwo i samodzielnie zamontować w obudowie Xboksa analogiczny dysk pochodzący z innego źródła. Dzięki odrobinie zdolności nie dość, że zmienimy dysk w konsoli, to jeszcze zaoszczędzimy prawie 400 zł. Ta operacja nie jest pozbawiona ryzyka, jednak perspektywa oszczędności wydaje się kusząca. Zanim przystąpimy do odkręcania śrubek, przypomnijmy o kilku zagrożeniach, które niesie opisana procedura. Nie można wykluczyć, że Microsoft będzie przeciwny formie aktualizacji domowym sposobem. Niemniej jednak wszystkie Xboksy, które zostały zaktualizowane w ten sposób, obecnie działają bez zarzutu. Niestety, istnieje prawdopodobieństwo, że producent konsoli zażąda informacji na temat numeru seryjnego dysku twardego poprzez połączenie Live i porówna go ze swoją bazą danych. Gdy okaże się, że dysk twardy nie pochodzi z Microsoftu, może dojść do zablokowania naszego konta Live. Na razie producent nie wypowiedział się na ten temat.

Sprzęt może również zostać uszkodzony podczas nieostrożnego obchodzenia się z nim, w efekcie czego konsola przestanie działać. Pamiętaj, że podejmujesz ryzyko! Korzyść finansowa oczywiście w dużym stopniu je wynagradza, trudno też w tym przypadku nie docenić zadowolenia z tego, że coś się stworzyło samemu. Jeśli się zdecydujesz na ten koszt, wkrótce rozpoczniesz zabawę z nowym, pojemnym dyskiem twardym.

1. Przygotowanie sprzętu

Czego potrzebujesz

Western Digital Scorpio Blue WD1200BEVS, czyli 2,5-calowy dysk twardy SATA (ok. 170 zł), komputer z kontrolerem SATA, dwa śrubokręty typu Torx (T5 i T10), a także klucz USB z plikami MS-DOS. Jeśli zachodzi taka potrzeba, stworzysz taką pamięć za pomocą HP USB Disk Storage Format Tool.

2. Przygotowanie oprogramowania

Narzędzia z Internetu

Do przygotowania dysku niezbędne są następujące narzędzia: Xbox 360 Xplorer Xtreme 2, HDDHackr 0.91 i plik HDDSS z oryginalnego dysku 120 GB FUJITSU MHW2120BH. Musisz wyszukać te narzędzia w Sieci.

3. Nowy firmware do dysku

Aktualizujemy

Skopiuj plik “hddhackr.com” oraz “hddss.bin” na USB i wyłącz komputer. Podłącz dysk WD do komputera i odłącz wszystkie inne dyski. Uruchom komputer z pamięci USB. Gdy uruchomi się DOS, wpisz »hddhackr –f« i odpowiedz »y« na pytanie »Want to flash […] with sector 16?«, jak również na pytanie o kopię zapasową. Wyłącz komputer i włącz po 10 sekundach. Jeszcze raz wpisz »hddhackr –f«.

4. Otwieranie obudowy dysku twardego w Xboksie

Po prostu otwórz

Otwieranie obudowy dysku twardego w Xboksie jest proste. Musisz tylko poluzować kilka śrubek. Jeśli obudowa jest otwarta, zaledwie cztery śruby Torx łączą dysk twardy z pokrywą. Po ich odkręceniu usuń pokrywę, wyciągnij wtyczkę SATA i wyjmij dysk twardy.

5. Zmiana dysku

Włóż i wyjmij

Zamontuj nowy, 120-gigabajtowy dysk twardy w obudowie, wykonując poszczególne czynności w odwrotnej kolejności, niż opisano w punkcie 4. Podłącz dysk twardy do Xboksa i włącz konsolę.

6. Pierwsza konfiguracja dysku twardego

Zapisz sobie numer

Na początku powinieneś zanotować swój numer seryjny. Znajdziesz go, wchodząc w »Mój XBOX| Ustawienia konsoli | Informacja o systemie | Ustawienia systemu«. Na zakończenie możesz skonfigurować nowy dysk twardy automatycznie, przy użyciu opcji »Pamięć | Format«.

7. Bezpieczeństwo

Kopia zapasowa

Podłącz 20-gigabajtowy dysk do kontrolera SATA w komputerze i uruchom Windows. W programie XPlorer360 (w Viście musisz mieć uprawnienia administratora) otwórz zawartość dysku wymontowanego z konsoli: »Drive | Open | Hardrive or Memcard«. Teraz zrób kopię zapasową partycji 2 (emulator Xboksa 1), korzystając z polecenia »Drive | Backup Partition 2«, po czym za pomocą komendy »Edit | Extract« wykonaj kopię zapasową plików z partycji 3.

8. Przywracanie

Twoje dane

Uruchom swój komputer z nowym, 120-gigabajtowym dyskiem twardym i przywróć dane. Partycję 2 odtwórz, wydając polecenie »Drive | Restore Partition 2«. Dane z partycji 3 skopiuj na nowy dysk za pomocą funkcji »Insert Folder«. Jeśli wszystko poszło dobrze, masz teraz w swoim Xboksie olbrzymi dysk twardy – a tym samym zaoszczędziłeś prawie 400 zł.