Rock and Roll Event, czyli nowe produkty Apple’a

“It’s Only Rock ‘n’ Roll” – od tego utworu zaczęła się konferencja prasowa firmy Apple, która zakończyła się przed paroma minutami. Ale od początku. Po piosence legendarnej grupy, na scenę wyszedł Steve Jobs, otrzymując oczywiście owacje na stojąco, i pierwszy raz publicznie ujawnił, że pięć miesięcy temu przeszedł przeszczep wątroby – jednocześnie wyraził nadzieję, że każdy z nas jest na tyle ofiarny, aby zostać dawcą organów po nieszczęśliwym wypadku. Sam Jobs otrzymał wątrobę 20-latka zmarłego w wypadku samochodowym.
Rock and Roll Event, czyli nowe produkty Apple’a

Do rzeczy. Zaczęło się od statystyki. W App Store aktualnie znajduje się 75 tysięcy aplikacji, ale użytkownicy pobrali je już ponad 1,8 miliarda razy (wyłączając aktualizacje). Po ponad 2 latach, Apple sprzedało 30 milionów iPhone’ów. W ten sposób Jobs sprawnie przeszedł do pierwszej nowości dzisiejszego wieczoru.

iPhone OS 3.1

Nowa technologia automatycznie skojarzy utwory do siebie podobne i utworzy playlistę. Na bazie tej samej technologii, teraz App Store będzie wskazywało aplikacje podobne do tych, z których dany użytkownik korzysta. Będzie można wybrać spośród 30 tysięcy dzwonków, za darmo je odsłuchać i kupić przy pomocy jednego kliknięcia. Koszt to 1,29 dolara za sztukę. iPhone OS 3.1 jest darmowy dla użytkowników systemu w wersji 3.0, zaś dostępny jest od dzisiaj poprzez iTunes.

Muzyka i iTunes

iTunes obecne jest w 23 krajach na całym świecie, sprzedało ponad 8,5 miliarda piosenek ponad 100 milionom zarejestrowanych użytkowników. Teraz przyszła pora na iTunes 9 – wsparte 27 milionami albumów, z łączną liczbą ponad 54 milionów piosenek. Nowa wersja umożliwia tworzenie “genialnych” miksów, playlist. Usprawniono synchronizację – ze względu na albumy, twarze (ze zdjęć) czy wydarzeń. Taka sama zasada tyczy się filmów. Wprowadzono również funkcję zarządzania aplikacjami, która umożliwia uporządkowanie ich na iPhone’ie. Do dyspozycji otrzymamy również funkcję Home Sharing, dzięki której będzie można przesyłać i kopiować (również automatycznie) muzykę, filmy, programy telewizyjne i inne z pięciu innych komputerów domowych.

Sklep iTunes został całkowicie przebudowany – oferuje lepszą, znacznie uproszczoną nawigację. Przedstawiono iTunes LP – czyli nowy format albumów wzbogaconych o zdjęcia czy animacje. Wzbogacono również okładki filmów. Nowe iTunes jest darmowe, dostępne od dzisiaj.

iPod Touch

Do dnia dzisiejszego na całym świecie sprzedano 220 milionów iPodów (z czego 20 mln to modele Touch), co owocuje ponad 73-procentowym udziałem w rynku amerykańskim. Zaprezentowanych zostało kilka gier, w tym strzelanina z perspektywy pierwszej osoby – Nova. I to niestety by było na tyle.

iPod Classic i Shuffle

Model o zwiększonej pojemności do 160 GB będzie kosztować tyle, co dotychczas – 250 dolarów. iPod Shuffle nie będzie różnił się od dotychczasowego – dodano tylko nowe kolory obudowy i obniżono ceny. Będzie jednak nowa edycja Shuffle z obudową ze stali nierdzewnej. 4-gigabajtowy model będzie kosztować 99 dolarów.

iPod nano

Jedyny odtwarzacz, który przejdzie renowację. Dodany zostanie aparat cyfrowy, który nagrywa materiały H.264 w rozdzielczości 640 x 480 pikseli przy prędkości 30 klatek na sekundę i z dźwiękiem AAC. W wyposażeniu znajdziemy również wbudowany głośnik, 2,2-calowy wyświetlacz, radio FM, krokomierz, dyktafon – a wszystko w nowych kolorach, modnych w tym roku. Ceny: 149 dolarów za 8 GB oraz 179 dolarów za 16 GB. Dostępne od dzisiaj. Szczególną uwagę zwrócono również na ochronę środowiska – nowe odtwarzacze zbudowano bez użycia rtęci, arsenu, PVC i innych niebezpiecznych substancji.

The End

Na koniec wystąpiła Norah Jones. Niestety, czuję pewien niedosyt. A wy?