Tylko kilka krajów gotowych jest do natychmiastowego wdrożenia stref adresowych nie opierających się na alfabecie łacińskim

40. urodziny Internetu

Dokładnie 40 lat temu wysłano pierwsze dane poprzez sieć ARPANET, czyli twór, który z czasem przeobraził się w potężną sieć znaną jako Internet.

Końcówka lat siedemdziesiątych. Grupa naukowców na standfordzkim i kalifornijskim uniwersytecie niecierpliwie patrzy w ekrany swoich komputerów. W końcu słychać westchnienie ulgi. Udało się! Komputery nawiązały łączność poprzez ARPANET i przekazały sobie pierwsze dane.

Dziś obchodzimy czterdzieste urodziny Internetu, czyli wynalazku, o którym się mówi, że zamienił cały świat w globalną wioskę. Co prawda kwestia daty jest sporna, bowiem pierwsze testy ARPANET-u rozpoczęły się już 2 września, jednak dopiero 29 października udało się przesłać pierwsze informacje pomiędzy oddalonymi od siebie komputerami.

ARPANET to skrót od Advanced Research Projects Agency Network. To pierwsza sieć oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Powstała jako inicjatywa Pentagonu i miała ułatwić komunikację między naukowcami na najważniejszych uczelniach, którzy podczas Zimnej Wojny pracowali nad innowacjami mającymi dać przewagę techniczną nad Związkiem Radzieckim. Pomysł na sieć pochodził od Aleksa McKenize;ego, który zaproponował model pakietu informacji, który by krążył po sieci szukając swojego odbiorcy na zasadzie przypisanego do niego adresu – zupełnie jak w przypadku tradycyjnej poczty.

Nazwa Internet pochodzi od naukowców, którzy potocznie tak ją nazywali ze względu na to, iż łączyła sobą wiele rożnych sieci lokalnych. Na początku lat osiemdziesiątych rozdzielono sieć na ARPANET i Internet, ze względu na obawy przed cyberprzestępcami i szpiegostwem. Pierwsza z nich istnieje do dziś i jest wykorzystywana przez wojsko, zaś Internet otwarto dla cywilów.

Czytaj też:

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.