Czy jesteś gotowy na DVB-T

Wszystko wskazuje na to, że 1 sierpnia 2013 roku będzie tym dniem, w którym w Polsce przestanie być nadawany sygnał analogowej telewizji. Zastąpi go naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestial), której pierwsze nadajniki uruchomiono we wrześniu bieżącego roku w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Wiśle, Rzeszowie i Żaganiu. Do marca 2010 r. rozpoczęta zostanie emisja w kolejnych 24 miejscowościach. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami na jesieni 2011 roku, sygnał cyfrowy ma być dostępny na terenie całego kraju. Równocześnie rozpocznie się stopniowe wyłączanie sygnału analogowego.
DVB-T
DVB-T

40 kanałów zamiast 5: Więcej i lepiej

Cyfryzacja sygnału oznacza dla telewidzów pewną poprawę jakości obrazu – powinno być mniej zakłóceń, choć wiele zależy od stosowanej przez nadawców kompresji. Nastąpi przy tym przejście z formatu 4:3 na obraz panoramiczny. Bogatsze będą też doznania dźwiękowe – fonia bowiem może być nadawana w standardzie Dolby Digital 5.1. Kolejną nowością jest tzw. elektroniczny program w atrakcyjny sposób prezentujący, co będziemy mogli obejrzeć w najbliższych dniach. Podsumowując, otrzymamy możliwości podobne do tych, jakie oferują satelitarne platformy cyfrowe, a nie będziemy potrzebować żadnej specjalnej anteny z czaszą ani płatnej umowy z operatorem.

Równocześnie w tym samym paśmie będzie można nadawać dużo więcej kanałów: zamiast jednego analogowego kanału emitować nawet 7 kanałów cyfrowych w standardowej rozdzielczości lub 3–4 w wysokiej rozdzielczości (HD). Tym samym poprzez nadajniki naziemne będziemy odbierać nieporównywalnie więcej stacji TV – dzisiaj taką ofertę mają tylko odpłatne telewizje kablowe i satelitarne.

Na razie ruszył pierwszy multipleks, czyli pakiet, w skład którego wchodzą programy obecnych nadawców analogowych: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TV 4, TVN, TV Puls, Polsat oraz radiowa Trójka. Kiedy ruszą kolejne, nie wiadomo. Do tej chwiliw Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zostały złożone oferty na obsługę drugiego multipleksu, ale na rozstrzygnięcia musimy poczekać. Projekt cyfryzacji Polski zakłada, że uruchomionych zostanie w sumie 8 multipleksów, które będą także nadawać telewizję dla telefonów komórkowych i oferować usługi typu wideo na żądanie.

Czekają nas wydatki: DVB-T ma wymagania

Przejście na DVB-T wymaga sprzętu, który potrafi odebrać i wyświetlić cyfrowy sygnał. Problemów nie powinny mieć osoby, które kupiły telewizor z wbudowanym dekoderem MPEG-4. Jeśli są w zasięgu nadajnika, wystarczy, że dostroją odbiorniki.Właściciele telewizorów z tunerami PAL bądź MPEG-2 muszą liczyć się z wydatkami – więcej o sposobach odbioru DVB-T piszemy w ramce.

Fakty i mity
Wyższa jakość

Emisja cyfrowa jest mniej podatna na zakłócenia, więc oferuje lepszej jakości obraz niż uzyskiwany podczas nadawania sygnału analogowego. Można także przesyłać sygnał w jakości HD.

Więcej kanałów

Zamiast 3–5 kanałów PAL w paśmie zmieści się prawie 40 kanałów SD lub 10–15 kanałów HD.

Płatne Kanały

Dopiero od sierpnia 2013 roku część kanałów komercyjnych może być oferowana za opłatą.

Trzeba zmienić telewizor

Nie. Można skorzystać z zewnętrznego tunera DVB-T.

Jak można odbierać sygnał DVB-T
Dekoder TV Sat “combo”

Dwa w jednym – tuner satelitarny HD zgodny z MPEG-4 i odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej.
Cena: od 900 zł

Telewizor z tunerem MPEG-4

Najlepsze rozwiązanie, które działa już po wyjęciu z pudełka. Wystarczy tylko podłączyć antenę.
Cena: od 800 zł

Tuner USB do peceta

Na komputerze z Windows wystarczy, że podłączymy tuner TV (może być MPEG-2) i zainstalujemy do niego sterowniki. Dekodowaniem cyfrowego sygnału zajmie się już darmowy program VLC.
Cena: od 100 zł

Notebook z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4

W Polsce dostępne są już pierwsze notebooki, które mają wbudowane tunery TV obsługujące MPEG-4, np. HP Pawilon dv6-1220i i Asus K70i0.
Cena: od 3000 zł

Telewizor z DVB-T MPEG-2

Niestety, wiele telewizorów, które mają tuner DVB-T, zgodnych jest ze standardem MPEG-2. Można je reanimować poprzez zastosowanie karty CI (Common Interface) transkodującej MPEG-4 na MPEG-2. Ale wówczas kanały nadawane w HD zobaczymy w rozdzielczości SD.
Cena: od 180 zł

Dekoder DVB-T

Rozwiązanie polecane tym, których telewizor nie ma żadnego tunera DVB-T. Jakość obrazu zależeć będzie od możliwości nie tylko dekodera, ale też telewizora i sposobu podłączenia.
Cena: od 300 zł