Wyobrażacie sobie notebook za 35 złotych? Na zdjęciu OLPC XO-1, czyli komputer kosztujący ok. 130 dolarów

Kraj, w którym każdy uczeń ma laptopa

Edukacja

Ostatnio pisaliśmy o osiągnięciach Afganistanu w dziedzinie zasilania notebooków (zobacz – netbook zasilany przez pedały), a teraz inny, dość egzotyczny w świecie IT kraj zaskakuje nas stopniem komputeryzacji. Otóż po dwóch latach inwestycji, Urugwaj został pierwszym państwem na świecie, które zapewnia wszystkim uczniom szkół podstawowych dostęp do komputera z Internetem. Osiągnięcie to jest częścią projektu „Plan Ceibal”, który ma na celu zapewnienie dostępu do komputera i Internetu jak największej ilości osób.

Urugwaj zakupił około 380 tysięcy laptopów XO, dostarczonych przez organizację OLPC (One Laptop Per Child). Akcja trwa od 2007 roku, jednak na tym się nie zakończy, bowiem dalszy plan rozwoju komputeryzacji w szkołach obejmie przedszkola i szkoły średnie.

Do tej pory niewielki sąsiad Argentyny i Brazylii, liczący niespełna 3,5 miliona mieszkańców, wydał na akcję 5 procent budżetu przeznaczonego na edukację, zatem koszty nie były duże. Powinny nad tym pomyśleć również rządy innych krajów, w tym naszego.