Logitech G19 Keyboard for Gaming

Sterowanie wirtualnym bohaterem gry komputerowej bardzo często wymaga od nas sprawnego posługiwania się klawiaturą. W szczególności dotyczy to coraz bardziej popularnych gier z gatunku MMORPG. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść do opcji konfiguracji klawiszy w takich tytułach, jak World of Warcraft czy Warhammer: Age of Reckoning. Duża liczba klawiszy sterujących powoduje, że zwykła klawiatura rzadko sprawdza się podczas zabawy – nie możemy bowiem swobodnie przypisywać do wybranych klawiszy funkcji przydatnych podczas gry.
Klawiatura Logitech G19 Keyboard for Gaming
Klawiatura Logitech G19 Keyboard for Gaming

Na rynku są już modele klawiatur adresowane do graczy – dzięki tym urządzeniom wymienione problemy zostaną rozwiązane? Należy do nich również najnowszy produkt firmy Logitech – model G19. Klawiatura łączy w sobie najlepsze cechy dobrze znanych poprzedników. Pojawiły się tu także nowatorskie rozwiązania.

W centralnej części G19 umieszczono wyświetlacz o regulowanym kącie nachylenia. Na pozór nie jest to przełomowe rozwiązanie, ale – jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach. Po podłączeniu i uruchomieniu klawiatury okazuje się bowiem, że miniaturowy wyświetlacz o przekątnej długości 2,5 cala ma wysoką rozdzielczość 320×240 pikseli. Jednak, aby cokolwiek na nim zobaczyć, musimy podłączyć klawiaturę do… gniazdka.

Klawiatura dla graczy Logitech G19 Keyboard for Gaming.

Klawiatura dla graczy Logitech G19 Keyboard for Gaming.

Na ekranie prezentowane są standardowe aplety (zegar, czytnik RSS itp.), a także rozmaite dane dotyczące gry (statystki postaci, stan uzbrojenia czy zapis rozmowy z innymi graczami). Co ciekawe, Logitech G19 jest w stanie wyświetlać zdjęcia oraz pliki wideo zapisane na dysku twardym naszego komputera, a także filmy bezpośrednio z serwisu YouTube! Do sterowania funkcjami ekranu służy specjalny zestaw przycisków umieszczonych z prawej strony wyświetlacza.

Urządzenie charakteryzuje się dużym skokiem klawiszy, choć z całą pewnością nie sprawia wrażenia klawiatury wymagającej użycia większej siły. Wszystkie przyciski są podświetlane, a kolor podświetlenia możemy regulować. W lewej części klawiatury umieszczono 12 programowalnych klawiszy (oznaczonych symbolami G1–G12), którym możemy przypisywać dowolne polecenia. Możemy również korzystać z makr w grach oraz… programach biurowych i edytorach grafiki, takich jak Excel i Photoshop. Makra definiujemy zarówno za pomocą sterownika, jak i na gorąco w grze (w tym celu musimy skorzystać ze specjalnego przycisku MR, pozwalającego nagrywać polecenia). W razie potrzeby możemy potroić liczbę klawiszy przeznaczonych do programowania, posługując się przełącznikami oznaczonymi jako M1, M2 i M3, które zostały umieszczone powyżej bloku klawiszy programowalnych. Tuż nad klawiszami funkcyjnymi znajduje się suwak z symbolem joysticka. Służy on do zmiany trybu pracy klawiatury (biurowy lub gra). W trakcie zabawy nieaktywne są klawisze [Windows] oraz [Menu], umieszczone w sąsiedztwie klawiszy [Alt]. Pomysł kapitalny, z pewnością oszczędzi nam nerwów i zbędnego wywoływania menu Windows podczas zabawy.

Dane techniczneLogitech G19 Keyboard for Gaming
Dostawcawww.logitech.pl
Przekątna wyświetlacza (rozdzielczość)2,5 cala (320×240)
Liczba klawiszy programowalnych12
Hub USB2x USB 2.0
Cena700 PLN