Produkty Norton 2010 z nową technologią wymierzoną przeciw cyberprzestępcom

Szybka instalacja — instalacja pakietu Norton Internet Security 2010 trwa około minuty
Produkty Norton Internet Security 2010 i Norton AntiVirus 2010 są już dostępne w sieciach handlowych i dobrych sklepach komputerowych.
Produkty Norton Internet Security 2010 i Norton AntiVirus 2010 są już dostępne w sieciach handlowych i dobrych sklepach komputerowych.

Szybka instalacja — instalacja pakietu Norton Internet Security 2010 trwa około minuty

W 2008 roku firma Symantec co miesiąc blokowała średnio ponad 245 milionów prób ataków przy użyciu destrukcyjnego kodu na całym świecie

1

. Fałszywe wiadomości e-mail, witryny internetowe oraz reklamy online nakłaniają nieświadomych użytkowników do ujawnienia wrażliwych informacji, choćby takich jak dane o kartach kredytowych. Zdobyte dane przestępcy sprzedają na internetowym czarnym rynku. Firma Symantec zdaje sobie sprawę z faktu, że przestępczość w Internecie stanowi rzeczywiste zagrożenie, dlatego wraz z wprowadzeniem produktów Norton 2010 zastosowała nowatorskie podejście do zabezpieczeń.

Nowa, oparta na ocenie reputacji technologia  “Quorum”

W pakiecie Norton Internet Security 2010 i programie Norton AntiVirus 2010 zastosowano nowy model zabezpieczeń o nazwie “Quorum“, który zapewnia wysoką skuteczność wykrywania nowych destrukcyjnych aplikacji.  Technologia ta wykracza poza tradycyjne mechanizmy analizy sygnatur i zachowań; wykorzystuje przeciw cyberprzestępcom ich własną broń, tj. możliwość szybkiego generowania unikalnych programów destrukcyjnych.  Obecnie internetowi przestępcy błyskawicznie opracowują nowe, niepowtarzalne fragmenty destrukcyjnego kodu. Takie działania mają na celu uniemożliwić przez jak najdłuższy czas wykrycie zagrożenia przy pomocy sygnatur. Dzięki technologii “Quorum” właśnie ta niepowtarzalność plików i ich atrybutów ułatwia identyfikowanie niebezpiecznych programów. Opracowywany od ponad trzech lat mechanizm “Quorum” umożliwia śledzenie plików i aplikacji oraz wielu ich atrybutów, takich jak wiek, miejsce pobrania, sygnatury cyfrowe i popularność. Atrybuty te są następnie łączone przy użyciu złożonych algorytmów w celu określenia ich reputacji. Po zmianie atrybutów pliku dystrybuowanego w Internecie technologia “Quorum” aktualizuje ocenę jego reputacji. Ocena ta jest szczególnie ważna, jeśli plik jest nowy i prawdopodobnie stanowi zagrożenie, a tradycyjne metody ochrony nie umożliwiają jego wykrycia.   Niezależne laboratorium testowe AV-Test.org oświadczyło, że wersja beta programu Norton 2010 uzyskała bardzo dobre wyniki

2

podczas przeprowadzonych testów. Dotyczy to zarówno tradycyjnych metod wykrywania opartych na skanowaniu heurystycznym, bibliotekach sygnatur, jak i mechanizmów dynamicznego wykrywania poważniejszych zagrożeń typu “godzina zero”, które zazwyczaj są nieuchwytne dla stosowanych dotychczas sposobów.

Cytaty

“Co piąty użytkownik pada ofiarą przestępców internetowych” — powiedział Rowan Trollope, starszy wiceprezes firmy Symantec ds. produktów dla użytkowników indywidualnych. “Wiemy, że hakerzy nie niszczą komputerów — w rzeczywistości szkodzą przede wszystkim użytkownikom. Nowy, oparty na ocenach reputacji mechanizm zabezpieczeń dostępny w produktach Norton 2010 umożliwia uniknięcie tego niebezpieczeństwa”.  “Rosnąca liczba coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń bezpieczeństwa sprawia, że nie można ich wykrywać wyłącznie na podstawie sygnatur i analizy zachowań” — powiedział Jon Oltsik, starszy analityk agencji Enterprise Strategy Group. “Technologia zabezpieczeń firmy Symantec oparta na ocenach reputacji to nowy, ważny element wielowarstwowej ochrony antywirusowej. Uważam, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat firmy z branży zabezpieczeń internetowych zaczną stosować technologie zbliżone do mechanizmu Quorum”.

Szybkość i minimalne zużycie zasobów

Oprogramowanie Norton 2010 jest wydajne, mimo dodania nowych mechanizmów ochrony. Aby porównać wpływ wydajności produktów firmy Symantec i programów konkurencyjnych na najważniejsze wskaźniki, firma PassMark Software przeprowadziła niezależne testy oprogramowania

3

. Poniżej przedstawiono najważniejsze wnioski z powstałego raportu: Szybka instalacja — instalacja pakietu Norton Internet Security 2010 trwa około minuty Najniższe wykorzystanie pamięci roboczej — oprogramowanie Norton Internet Security 2010 wykorzystuje niewiele ponad 10 MB pamięci. Najszybsze skanowanie — pakiet Norton Internet Security 2010 przeprowadza skanowanie dysku twardego w ciągu zaledwie 61 sekund, a skanowanie dysku SSD w 31 sekund.

Intuicyjna, łatwa obsługa na co dzień

Technologie Norton Insight dostępne w produktach z rodziny 2010 wykorzystują zaawansowane systemy analizy informacji w celu ochrony komputera oraz powiadamiania użytkowników o tym, jaki wpływ na bezpieczeństwo i wydajność mają używane przez nich pliki i aplikacje.   Funkcja Norton

Download Insight

— wykorzystuje do zabezpieczenia komputera zaawansowane systemy analizy informacji w trybie online na podstawie ocen reputacji. Funkcja ta analizuje bezpieczeństwo nowych plików i aplikacji oraz dostarcza odpowiednie raporty przed ich instalowaniem i uruchamianiem przez użytkownika.

Funkcja Norton System Insight

— udostępnia przejrzyste informacje na temat systemu oraz narzędzia, które pozwalają utrzymać optymalną wydajność komputera. Dostęp do ostatnich zdarzeń systemowych zapewnia dane wymagane do badania i analizowania problemów z komputerem. Wykresy wydajności ułatwiają określenie przyczyn obniżenia wydajności komputera.

Funkcja Norton Threat Insight

— udostępnia szczegółowe informacje na temat zagrożeń wykrytych w komputerze, w tym przydatne dane o ich pochodzeniu (adresy URL) i czasie pierwszego wystąpienia.

Funkcja Norton Insight Network

— jest oparta na infrastrukturze “cloud” firmy Symantec. Technologia “Quorum” oferuje nowy rozproszony model zabezpieczeń, który jest znacznie skuteczniejszy niż tradycyjne listy elementów dozwolonych i zabronionych. Analizy statystyczne atrybutów plików, oparte na wynikach miliardów operacji skanowania milionów komputerów, pozwalają zidentyfikować poziom zaufania pliku. Dzięki temu oprogramowanie Norton jest w stanie określić, czy pliki są zaufane czy też nie, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych metod zabezpieczeń.

Inne ważne technologie:

SONAR 2

— zaawansowana technologia drugiej generacji oparta na analizie zachowań, która wykrywa nieznane zagrożenia na podstawie podejrzanych działań bez konieczności stosowania tradycyjnych mechanizmów obronnych. Wykorzystuje ona dane pochodzące z rozproszonej infrastruktury ocen reputacji, zapór ogniowych, systemów ochrony komunikacji sieciowej (IPS); a także atrybuty plików, takie jak lokalizacja w komputerze i informacje o pochodzeniu – w celu podjęcia decyzji, czy konkretny program stanowi zagrożenie.

Nowa funkcja ochrony antyspamowej

(dostępna tylko w pakiecie Norton Internet Security) — zaawansowany mechanizm blokowania spamu klasy korporacyjnej, ułatwiający usuwanie niepożądanych wiadomości e-mail i zabezpieczający przed oszustwami oraz infekcjami rozprzestrzeniającymi się za pośrednictwem wiadomości e-mail. Technologia ta jest o 20% skuteczniejsza niż poprzednia wersja i nie wymaga wstępnego “uczenia się”.

Program Norton Safe Web

(dostępny tylko w pakiecie Norton Internet Security) — usługa oceny stron internetowych, która oznacza poziom bezpieczeństwa witryn w wynikach wyszukiwarek Google, Yahoo! oraz Live.com w celu ostrzegania użytkowników przed potencjalnie niebezpiecznymi stronami WWW.  Udostępnia ona również oceny bezpieczeństwa związane z handlem elektronicznym, co pozwala użytkownikom bezpiecznie korzystać ze sklepów internetowych.

Bezpłatne wsparcie techniczne

W ciągu pierwszego roku po instalacji produktu, firma Symantec oferuje w godzinach 9:00-17:00 od poniedziałku do piątku bezpłatne,  nieograniczone wsparcie techniczne przez telefon i rozmowy internetowe. Obowiązują lokalne opłaty za połączenia internetowe i telefoniczne. Wszystkie szczegóły i informacje o dostępie do wsparcia technicznego można znaleźć pod tym adresem. Poza bezpłatnym wsparciem technicznym firma Symantec prowadzi ogólnodostępne forum dyskusyjne użytkowników produktów marki Norton, które umożliwia wymianę wiedzy i doświadczenia związanych z tymi produktami.

Dostępność, zgodność i ceny

Produkty Norton Internet Security 2010 i Norton AntiVirus 2010 są już dostępne w sieciach handlowych i dobrych sklepach komputerowych. Sugerowana cena promocyjna dla klienta końcowego pakietu Norton Internet Security 2010 wynosi 139 zł za licencję na jeden komputer i 69 zł w przypadku programu Norton AntiVirus 2010 na jeden komputer (obejmuje roczną usługę subskrypcji uprawniającą do korzystania z produktu i otrzymywania aktualizacji ochrony z firmy Symantec).

Wszyscy użytkownicy Norton Internet Security i Norton AntiVirus posiadający ważną subskrypcję są uprawnieni do zaktualizowania programu do najnowszej wersji.

Więcej informacji można uzyskać w centrum aktualizacji oprogramowania Norton pod adresem http://updatecenter.norton.com.

1Symantec Internet Security Threat Report Volume XIV, Kwiecień 2009 
2Laboratorium AV-Test.org opublikowało wyniki testów w Internecie, Lipiec 2009  
3Platforma testowa: system Vista Core Duo, komputer IBM/Lenovo A55 ThinkCentre, procesor Intel Core 2 6300 o częstotliwości 1,86 GHz, 2 GB pamięci RAM, dysk twardy WD o pojemności 250 GB, system operacyjny Windows VISTA Ultimate w wersji 32-bitowej z dodatkiem SP2. Źródło: firma Passmark Ltd., 2 września 2009 r.  

Już wkrótce Zapraszamy do udziału w konkursie.

Do wygrania 100 pakietów Norton Internet Security 2010.