Projektor do kina domowego Epson EH-TW5000

Jak przystało na wysokiej klasy projektor przeznaczony do kina domowego, Epson EH-TW5000 wyposażony został w komplet wejść wideo, w tym dwa złącza HDMI. Ma typowe wymiary dla projektorów Full HD (1920×1080 pikseli) i waży 7,5 kg. Obudowa została wykonana z wysokiej jakości czarnego plastiku o wysokim połysku.
Projektor do kina domowego Epson EH-TW5000. Wysoki kontrast, cicha praca, interpolacja ramek (100 Hz).
Projektor do kina domowego Epson EH-TW5000. Wysoki kontrast, cicha praca, interpolacja ramek (100 Hz).

Precyzyjne dopasowanie wielkości i położenia obrazu umożliwia spory zoom optyczny (2,1x) oraz pokrętła przesuwające obiektyw w pionie (o 96% wysokości obrazu) jak i w poziomie (o 47% szerokości obrazu), tzw. “lens shift”. Pilot zdalnego sterowania ma dość duże rozmiary, lecz mimo to wygodnie się go trzyma. Można włączyć podświetlenie klawiszy w kolorze pomarańczowym.

Z tyłu urządzenia zostały umieszczone wszystkie ważne wejścia i wyjścia.

Z tyłu urządzenia zostały umieszczone wszystkie ważne wejścia i wyjścia.

Użytkownik ma do dyspozycji 7 predefiniowanych trybów, można również zapisać dwa własne ustawienia. Do wyświetlania filmów w zaciemnionym pomieszczeniu najlepsze będą tryby Cinema Night lub HD, w których projektor jest bardzo cichy, a obraz ma najlepszą jakość. Podobnie wyglądają tryby Silver Screen i x.v. Color. W nich również współczynnik kontrastu jest bardzo wysoki, natomiast jasność ma niską wartość, co wcale nie jest wadą w zaciemnionym pomieszczeniu.

W trybie Silver Screen parametry obrazu są zoptymalizowane do wyświetlania na ekranie ze srebrną powłoką, który jest zalecany do pomieszczeń z jasnymi ścianami. Dzięki kolejnemu trybowi Vivid projektor nieźle radzi sobie z wyświetlaniem obrazu przy mocnym oświetleniu, chociaż wtedy kontrast oczywiście spada. W trybie wysokiej jasności szum wentylatora chłodzącego lampę staje się słyszalny, lecz nie jest zbyt uciążliwy.

Pilot został wyposażony w praktyczną funkcję podświetlania przycisków.

Pilot został wyposażony w praktyczną funkcję podświetlania przycisków.

Oprócz spotykanych w większości projektorów korekcji składowych RGBCMY i gamma możliwa jest korekcja koloru skóry, której efekt jest jednakże słabo widoczny. Producent deklaruje kontrast dynamiczny (on/off) wynoszący 75000:1. Rzeczywiste wartości nie są tak duże, lecz i tak współczynnik kontrastu jest bardzo wysoki. W ciemnych scenach szczegóły obrazu są dobrze widoczne, a czarne paski nad i pod obrazem praktycznie nie odróżniają się od pozostałej części ekranu.

Dynamiczna regulacja przesłony działa bardzo dobrze i nie widać nagłych zmian kontrastu przy przejściu z jasnych scen do ciemnych i odwrotnie. Auto-Iris działa bardzo szybko, lecz słychać silniczek regulujący wielkość przesłony. Interpolacja ramek (tryb 100 Hz) nie jest obecna we wszystkich projektorach tej klasy. Tutaj nie tylko można ją włączyć, ale również wybrać jeden z trzech stopni. Nawet w najsłabszym z nich bardzo wyraźnie zwiększa się płynność wyświetlania obrazu, lecz efekt czasami wydaje się nienaturalny (ostry i płynny obraz na pierwszym planie kontrastuje z rozmytym tłem), a przy szybkich scenach wyraźnie widać efekt szarpania i pojawiają się artefakty.

Projektor do kina domowegoEpson EH-TW5000
Dostawcawww.epson.pl
Rozdzielczość nominalna1920×1080
Technologia3LCD
Jasność1600 ANSI lumenów 
Kontrast75000:1
Żywotność lampy (tryb normalny/ekonomiczny)3000/4000 h
Odległość od ekranu (min. – maks.)0,9 – 12,8 m
Złącza D-Sub/DVI1/0
Złącza Composite/S-Video/Component/HDMI1/1/1/2
Gwarancja36 miesięcy
Cena12100 zł