Powietrzny prąd

Sony przesyła prąd przez… powietrze!

Technologie pozwalające na przesyłanie danych "przez powietrze" już znamy, jednak urządzenia nie mogą obyć się bez kabla zasilającego. Do dzisiaj.

Sony zbudowało prototypowy system zasilania, który potrafi bezprzewodowo przesłać prąd niezbędny do zasilania telewizora, znajdującego się w niewielkiej odległości. Przeprowadzone testy wykazały, że możliwe jest przesłanie prądu o napięciu 100 woltów na odległość 50 centymetrów, aby zasilić 22-calowy telewizor LCD.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu, zasilacz dostarcza prąd do zwoju kabli o przekroju kwadratowym, tzw. uzwojenie pierwotne, dzięki czemu produkowane jest pole magnetyczne. Kiedy uzwojenie wtórne znajdzie się w zasięgu pola magnetycznego, prąd elektryczny płynie w zamkniętym obwodzie (prąd indukcyjny), żeby transfer prądu mógł być ukończony.

Istnieje jeszcze duży margines – prototyp Sony jest efektywny w 80 procentach, co oznacza, że jedna piąta energii podczas transferu jest marnowana. Ograniczony jest również dystans dzielący zasilacz od urządzenia, który w tej chwili wynosi 50 centymetrów, a wkrótce zostanie wydłużony do 80 centymetrów.

Japoński producent na razie nie podaje żadnych informacji, kiedy nowa technologia może ujrzeć światło dzienne i być stosowana w komercyjnych produktach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.