Czy to maleństwo jest zabójcze? Dowiemy się jeszcze w tym roku

Telefony komórkowe mogą powodować raka mózgu

Nauka

Wkrótce zostaną opublikowane wyniki badań, które kosztowały 20 milionów funtów i były nadzorowane przez World Health Organisation. Wynika z nich, że częste korzystanie z telefonu komórkowego może w duży sposób zwiększyć prawdopodobieństwo raka mózgu. Warto przypomnieć, że jak dotąd wszystkie oficjalne rządowe raporty wykluczały lub marginalizowały wpływ komórek na powstawanie nowotworów.

Reklama

Badania przeprowadzono w trzynastu krajach, analizując historie ludzi cierpiących na raka, jak i zupełnie zdrowych osób. Badano, czy ich wykorzystanie telefonów komórkowych miało wpływ na ich kondycje zdrowa. Przebadano około 12 800 osób, zaś samo badanie trwało cztery lata: od 2000 do 2004 roku

Ostateczne wyniki badań nie zostały jeszcze opublikowane, mają jednak „wstrząsnąć przemysłem telekomunikacyjnym”. Opracowanie badań ma być opublikowane jeszcze w tym roku. Przedstawiciele telefonii komórkowych zapewniają, że ponad 30 badań zostało jak dotąd przeprowadzonych i żadne nie wykazało negatywnego wpływu komórek na ludzki organizm. Podobne stanowisko mają służby zdrowia, zalecają jednak, by nie nadużywać tych urządzeń i kontrolować ich wykorzystywanie przez dzieci.