WiFi w standardzie 802.11n może być konkurencją dla telefonii komórkowej trzeciej generacji

WiFi: Poznań dobrze zabezpieczony

Kaspersky Lab opublikował artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Poznaniu. Następne badanie zostanie przeprowadzone w Krakowie.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 1 100 sieci. Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem.

– Na tle innych miast Poznań wypada dosyć dobrze – mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska. – Poziom bezpieczeństwa wykrytych sieci WiFi jest dosyć wysoki. Szczególnie ze względu na małą ilość sieci nieszyfrowanych w ogóle. Użytkownicy mają zatem świadomość zagrożeń związanych z niestosowaniem szyfrowania. Szybkość transmisji danych w przebadanych sieciach jest w większości przypadków podobna do Lublina i Warszawy, jednak Poznań ma jeszcze sporo najwolniejszych sieci 11 Mbit. Pozostaje mieć nadzieję, że przy kolejnym badaniu wynik ten ulegnie poprawie – dodaje.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=557.

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.