Po wysłaniu komendy kasowania danych ich odtworzenie nie jest już możliwe przy użyciu żadnego narzędzia, nawet w specjalnym laboratorium

Zdalne kasowanie danych ze zgubionych telefonów

Kroll Ontrack

Na kilku milionach nowoczesnych komórek Polacy przechowują obecnie zastrzeżone numery telefonów, dokumenty firmowe, a nawet hasła dostępowe do kont bankowych wraz z kodami PIN. Rozwiązanie opracowane przez inżynierów Kroll Ontrack w prosty sposób, poprzez wysyłanie SMS-a, pozwala na wykasowanie danych zapisanych w skradzionym lub zgubionym smartfonie. Dane kasowane są bezpowrotnie, bez szans na odzyskanie nawet w profesjonalnym laboratorium.

Program o nazwie Ontrack Eraser Mobile, pozwala na skasowanie danych znajdujących się w smartfonach na dwa sposoby: poprzez wysłanie przez SMS-a z żądaniem usunięcia danych lub poprzez podłączenie urządzenia do komputera. Podczas kasowania niszczona jest zawartość pamięci wewnętrznej telefonu, dane przechowywane na karcie pamięci oraz na karcie SIM.

Co istotne, w przypadku kasowania poprzez SMS, nie ma znaczenia czy po kradzieży karta SIM została zamieniona na inną, ponieważ dane usuwane są także z pamięci telefonu. By skorzystać z usług kasowania, użytkownik prywatny bądź firma w pierwszej kolejności musi zainstalować aplikację programu na swoim smartfonie.

Kasowanie danych z zaawansowanych technologicznie komórek może być wykorzystywane oprócz przypadków kradzieży i zgubienia m.in. przy wymianie sprzętu. Specjaliści odzyskiwania danych ostrzegają, że zwykłe wykasowanie danych za pomocą polecenia „usuń” jest nieskuteczne. Tak wykasowane dane w każdej chwili można odzyskać wykorzystując nawet darmowe programy pobrane z Internetu.

Wśród urządzeń, dla których dostępny będzie program Ontrack Eraser Mobile, znajdują się telefony działające w oparciu o platformę Symbian oraz system Windows Mobile, a wśród nich m.in. marki: HTC, Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba czy Vodafone.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w Polsce każdego roku kilkanaście tysięcy osób pada ofiarą kradzieży lub gubi swoje telefony komórkowe. Poza tradycyjnymi informacjami, jak numery telefonów, adresy czy treści sms-ów, na komórkach znajdują się także dane firm, które coraz częściej używają smartfonów, przystosowanych do edycji i zapisywania dokumentów przesyłanych na pocztę e-mail.