Teraz system Mac OS X można zainstalować na pececie

Zmień peceta w Maka – legalnie?

Psystar

Odkąd Apple zaprzyjaźniło się z procesorami firmy Intel, sprzętowe różnice pomiędzy makami i pecetami praktycznie się zatarły – takie same konfiguracje możemy znaleźć zarówno w komputerach Apple’a, jak i komputerach innych firm – często znacznie taniej. Różnica od zawsze polega jednak na oprogramowaniu.

Co prawda systemy Windows bez problemy można uruchomić na makach przy pomocy Boot Camp, ale w drugą stronę nie jest już tak kolorowo – firma z Cupertino nie pozwala instalować swojego systemu operacyjnego Mac OS X na komputerach firm trzecich – tak brzmi jej licencja EULA.

Psystar wydaje się jednak kpić z tych zaleceń, pomimo toczącej się sprawy w sądzie. Firma z Miami, Floryda, prezentuje nowe narzędzie o nazwie EFI, które umożliwi instalację każdego systemu operacyjnego Mac OS X na pececie z procesorem Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core i7 lub Xeon w architekturze Nehalem.

Psystar udostępnił wersję demo narzędzia EFI, którą pobrać można z tej strony. Pełna wersja oprogramowania kosztuje 50 dolarów (około 150 złotych). Korzystanie z oprogramowania jest legalne, przynajmniej dopóki sąd nie stwierdzi inaczej.