Aparat, który robi zdjęcia i filmy w 3D!

Do naszego niemieckiego oddziału laboratorium (bo tam właśnie testujemy dla was aparaty) trafił właśnie cyfrowy kompakt FinePix Real 3D W1 firmy Fuji. Jego specyfikacja, jak wspomniałem we wstępie jest bardzo intrygująca. Zdjęcia 3D? Tego jeszcze nie było, a przynajmniej nie można było tego osiągnąć w tak prosty sposób.
Fuji FinePix REAL 3D W1. Dwa aparaty w jednej obudowie.

Fuji FinePix REAL 3D W1. Dwa aparaty w jednej obudowie.

Pod “maską” urządzenia znalazły się dwie matryce o rozdzielczości 10 Mpix. Każda z nich korzysta z odrębnego obiektywu, co zapewnia efekt stereoskopii. W sumie nie jest to nic nowego, bowiem tego typu fotografie powstawały już w… XIX wieku! W cyfrakach jest to jednak nowość, zwłaszcza że ten aparat nie będzie kosztował worka pieniędzy. Choć z drugiej strony 500 Euro to z pewnością nie jest mało.

Co ważne, do oglądania tak wykonanych fotografii wcale nie trzeba oglądać z użyciem specjalnych okularów. Efekt 3D uzyskamy dzięki zastosowania odpowiedniego wyświetlacza w aparacie. No dobrze, ale co z oglądaniem zdjęć na ekranie komputera? Niestety, ale z opisu producenta wynika, że to nie będzie możliwe. W zamian za to Fuji daje możliwość wyświetlenia zdjęć na specjalnej ramce FinePix Real 3D V1, która ma przekątną 8″ i rozdzielczość 600×400 pikseli. Jeżeli komuś to nie wystarcza, to będzie miał możliwość zamówienia… odbitki 3D!

Póki co w sieci odnalazłem kilka recenzji tego urządzenia, w tym jedną napisaną przez AkihabaraNews (japoński serwis), który powiedział wprost – “the worst camera ever made”. Aparat już niedługo powinien trafić do naszych rankingów, a wtedy okaże się ile naprawdę jest wart. Więcej na temat aparatu przeczytacie na stronie producenta: www.fujifilm.com. Sporo informacji na temat urządzenia znajdziecie także w blogu o fotografii prowadzonym przez naszego czytelnika, Damiana – Pierwsze 3D w aparacie, aparacie Fuji.

Fujifilm Real 3D V1. Ta ramka potrafi wyświetlić fotografie 3D.

Fujifilm Real 3D V1. Ta ramka potrafi wyświetlić fotografie 3D.