Bing – godny rywal dla Google’a, ale nie w Polsce

Bing nie jest zupełnie nowym produktem, jak wielu mogłoby się wydawać. To bardzo usprawniona wyszukiwarka, która wcześniej nosiła miano MSN Search a później Windows Live Search. To właśnie drobne usprawnienia oraz seria dodatkowych usług miały stanowić siłę Binga. Czy się udało?

Przygoda Microsoftu z wyszukiwarkami zaczęła się od... czegoś takiego

Przygoda Microsoftu z wyszukiwarkami zaczęła się od… czegoś takiego

Bing po raz pierwszy został zaprezentowany przez Steve’a Ballmera podczas konferencji All Things Digital w San Diego 28 maja 2009. Wyszukiwarka została uruchomiona w pełni 3 czerwca, zastępując wysłużonego i niezbyt popularnego Live Search. Do sierpnia udało się jej przejąć 9,3 procent amerykańskiego rynku. Jednakże dalszego wzrostu już nie odnotowano. Zdaniem StatScore udział wyszukiwarki spadł do 8,51 procent. Z kolei Comscore podaje nieco inne statystyki, odnotowując wzrost, ale… niewielki. Do września Bing kontrolowal 9,4 procent rynku w USA.

Wyniki poniżej oczekiwań zmobilizowały Microsoft, który pompuje wciąż duże pieniądze w rozwój serwisu do działania. Już teraz zoptymalizowano nawigację poprzez dodanie powiązanych wyników wyszukiwania po lewej stronie, które są dobierane metodą semantyczną. Wyniki wyszukiwań można zapisywać i umieszczać na Windows Live SkyDrive, Facebooku lub wysłać pocztą. Kolejną inwestycją jest alians z Yahoo!, dzięki któremu wyszukiwarka Microsoftu zastąpi tę wykorzystywaną przez internetowego giganta. Niestety, większość tych funkcji nie jest dostępna w naszym kraju. Zwróćcie uwagę na ilustrację obok, gdzie umieściliśmy porównanie wyglądu amerykańskiego Binga i polskiego, który wciąż jest dostępny wyłącznie w wersji beta.

Patrząc jednak na pełną wersję wyszukiwarki Bing, kiedy logujemy się poprzez amerykański numer IP, trzeba przyznać, że Microsoft włożył mnóstwo pracy w witrynę. Ciekawostki zebraliśmy w cztery kategorie, w zależności od spełnianych przez nie roli. A zatem, czemu Bing, a nie Google? Polacy na razie nie mają tam czego szukać, ale nasi Czytelnicy przebywający za granicą mogą się do niego przekonać Oto kilka argumentów:

Interfejs

Bing codziennie wita nas nową tapetą na swojej stronie startowej. Zdjęcia w większości przedstawiają najpiękniejsze miejsca na ziemi. Jeżeli chcesz się dowiedzieć nieco więcej o nich, wystarczy umieścić na obrazku kursor myszki, pojawi się opis zdjęcia i propozycja dalszego wyszukiwania informacji na ten temat. Asceci mogą wyłączyć tę funkcjonalność.

Bing po polsku i angielsku - różnice widać gołym okiem

Bing po polsku (okno po prawej) i angielsku – różnice widać gołym okiem

Wyszukiwarka automatycznie dzieli wyszukaną treść na kategorie. Osobno prezentuje tapety, mapy, informacje o pogodzie czy witryny tematyczne. Lewy pasek nawigacyjny ułatwia poruszanie się po wyszukiwarce zarówno przed wpisaniem frazy do wyszukania, jak i w wynikach wyszukiwania. Z kolei prawy pasek nawigacyjny uaktywnia się po najechaniu myszką na wynik wyszukiwania. Pojawia się wtedy balonik informacyjny, który przedstawia bardziej szczegółowe informacje na temat zaprezentowanego linku.

To jednak nie wszystkie nowinki. Bing grupuje wyniki wyszukiwania, dzięki czemu nie pojawią się osobno te same treści pod różnymi linkami (na przykład przedruki). Wybrane witryny, jak na przykład Wikipedia, dostępne są widoku rozszerzonym. Po kliknięciu na tę witrynę w wynikach wyszukiwania widzimy jej treść, jednak nie opuszczamy Binga, jest ona bowiem wyświetlana w jego interfejsie. Jeżeli chcemy zawęzić wyniki wyszukiwania do jednej witryny, możemy to zrobić za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk obok tej strony w wynikach wyszukiwania. Wybrane witryny, a konkretniej wybrane firmy, posiadają wyszczególnione w wynikach wyszukiwania dane kontaktowe do obsługi klienta.

Multimedia

Bing ułatwia wyszukiwanie klipów wideo. Nie trzeba na nie klikać, by przekonać się czy filmik jest tym, czym szukaliśmy. Wystarczy najechać kursorem myszki na klip, a on zacznie się automatycznie odtwarzać, w interfejsie wyszukiwarki. Co więcej, filmiki możemy filtrować pod kątem długości, rozmiaru, rozdzielczości i źródła, z którego pochodzą.

Wyszukiwarka multimediów w Bingu

Wyszukiwarka multimediów w Bingu

Z tą ostatnią funkcją wiąże się pewna ciekawostka. Bing na samym początku nie dysponował skuteczną ochroną rodzicielską. Wykorzystali to fani filmów porno, którzy mogli oglądać swój ulubiony gatunek sztuki filmowej bez konieczności logowania się na zablokowane witryny lub te wymagające uiszczenia opłat. Na szczęście (bądź nieszczęście, zależy od interpretacji…) Microsoft już naprawił ten błąd.

Znakomitym pomysłem jest również interfejs wyszukiwarki obrazów. Wyniki są nieskończenie długie, co oznacza w praktyce, że nie trzeba klikać na kolejne podstrony, by obejrzeć dalsze wyniki wyszukiwania. Nowe obrazki będą się same wczytywać. Na bieżąco, by nie obciążać komputera i łącza. Obrazy, podobnie jak klipy wideo, można filtrować pod kątem rozmiaru, koloru, stylu i treści na nich zawartych.

Błyskawiczne odpowiedzi

Bing to nie tylko seria linków prezentowana w atrakcyjny sposób, o którym wyżej pisaliśmy. To też interpretowanie danych i ich prezentacja bezpośrednio w interfejsie wyszukiwarki. Oprócz autorskiego mechanizmu, Microsoft nawiązał współpracę z wyszukiwarką Wolfram Alpha, która specjalizuje się właśnie w takiej prezentacji treści. Bing w amerykańskiej wersji, w zależności od zadanego pytania zaprezentuje ci odpowiedzi na:

  • Zapytanie o wyniki rozgrywek sportowych
  • Kursy walut, notowania akcji i inne finansowe informacje
  • Wpisane działania matematyczne – Bing poda jego wynik
  • Pytanie, gdzie jest twoja paczka, na podstawie numeru nadania
  • Pytanie o definicję danego słowa (należy przed zapytaniem dodać słowo “define”
  • Poprawną pisownie danego słowa, a właściwie podmieni literówkę na właściwe wyrażenie (funkcję można wyłączyć)
  • Pytania dotyczące zdrowia – Bing sam zdiagnozuje objawy i poda rozwiązanie w wynikach wyszukiwania
  • Pytanie, jaki produkt jest najtańszy i gdzie go można kupić. Jeżeli zastosujesz się do jego porad, otrzymasz rabat u sprzedawcy
  • Pytanie dotyczące jaka strona najlepiej odzwierciedla odpowiedź na zadane wyszukiwanie

Informacje lokalne

Jeszcze wam mało? Wystarczy że powiecie Bingowi gdzie jesteście, a wyszukiwarka powie wam, jak wygląda sytuacja na okolicznych drogach, jakie firmy są w okolicy oraz jakie ciekawe promocje, wystawy, okazje i przeceny. Powie wam również gdzie dobrze zjeść w okolicy, przedstawi recenzje okolicznych knajp, powie wam, co jest teraz grane w najbliższym kinie i jaki jest dobry hotel w okolicy

Werdykt

Bing jest witryną bardzo ciekawą i ma wielki potencjał, by konkurować z Google’em. Niestety, większość opisanych funkcji w Polsce nie jest dostępna. Można oczywiście bawić się w serwery proxy lub podmianę ciasteczek, ale czy wyszukiwarka nie powinna być błyskawiczna w działaniu i banalna w obsłudze? Przykro nam, drogi Bingu. Podobasz nam się, ale dopóki się nie otworzysz na nasz rynek, pozostaniemy przy Google’u.

Tapety Binga – zobacz jak wygląda tło wyszukiwarki