Tak wygląda witryna CHIP.pl w systemie Chrome OS

Dell udostępnia obraz systemu Chrome OS

Chociaż Google w tym roku nie zamierza udostępnić nawet wersji beta swojego najnowszego systemu operacyjnego, nie oznacza to, że nie będziemy mieć szansy na zapoznanie się z nim. Po słownej premierze i upublicznieniu kodu źródłowego, w Sieci pojawiły się skompilowane wersje kodu Chrome OS, które można uruchomić na maszynie wirtualnej (dowiedz się jak to zrobić). Teraz będziemy mieć jednak możliwość załadowania systemu bezpośrednio z pendrive’a – a wszystko dzięki firmie Dell, a konkretniej jednemu z jej pracowników – Dougowi A.

– Przez kilka ostatnich dni trochę majsterkowałem, aby nasz netbook Dell Mini 10v mógł uruchomić system Chromium OS. Na dzień wczorajszy, mogę zameldować wykonanie zadania. Tak więc udostępniłem obraz systemu, który trzeba załadować na pendrive – napisał Doug na forum Della.

Dowiedz się wszystkiego o Chrome OS!

Dodatkowo, Doug chciał aby adapter Broadcom WiFi był w pełni funkcjonalny – dlatego temu poświęcił najwięcej uwagi. – Na pewno nie jest to wersja doskonała – wysoce eksperymentalna, nieprzetestowana, niestabilna, ale wygląda na to, że działa – twierdzi Doug.

Pierwsza operacyjna wersja Chrome OS dla netbooka Mini 10v ma jednak kilka ograniczeń: 

  • Połączenie Sieci bezprzewodowej – Chrome OS potrzebuje 5-10 minut na wykrycie i połączenie się z dostępną siecią bezprzewodową. Połączenia kablowe działają jednak bez żadnych zastrzeżeń. 
  • Menadżer połączeń – Zarówno menadżer połączeń, jak i podstawowe komponenty (plik wpa_supplicant) mogą łatwo się zawiesić. 
  • Uruchamianie ponowne/wyłączanie – Chrome OS nie posiada opcji wyłączania i ponownego uruchamiania komputera. Trzeba zatem wcisnąć przycisk zasilania. 

Dodatkowe instrukcje dla posiadaczy netbooka Mini 10v, którzy chcą korzystać z systemu Chrome OS, znajdują się tutaj. Obraz systemu C hrome OS możecie pobrać stąd.