Surfowanie z Firefoksem stanie się przyjemniejsze, ale czy te wszystkie zmiany pomogą w doścignięciu, jakościowo, konkurencji?

Firefox najbardziej dziurawą przeglądarką

Cenzic publikuje raport, w którym przedstawia aplikacje najbardziej podatne na ataki, wirusy i inne zagrożenia. Wśród przeglądarek, niechlubny tytuł lidera przypadł dzisiejszemu jubilatowi.

Przeglądarka internetowa Firefox, która w dniu dzisiejszym obchodzi swoje piąte urodziny, została uznana za najbardziej dziurawą przeglądarkę w pierwszej połowie 2009 roku. Ten niezbyt przyjemny, urodziny prezent sprawiła Mozilli firma Cenzic, która opublikowała zestawienie najbardziej podatnych na zagrożenia aplikacji.

Firefox był podatny na 44 procenty wszystkich zagrożeń, którym poddane były przeglądarki w pierwszej połowie 2009 roku. Dla porównania, wynik Safari to 35 procent, Internet Explorera 15 procent, a Opery zaledwie 6 procent. Wyniki te znacząco się różnią od rezultatów przeglądarek w drugiej połowie 2008 roku. Wtedy liderem był IE z wynikiem 43 procent podatności na zagrożenia. Na pytanie dlaczego Firefox jest tak dziurawy, Cenzic ma kilka odpowiedzi.

– To kombinacja wielu rzeczy – mówi CTO firmy Cenzic, Lars Ewe. Znaczący wpływ na to ma przede wszystkim liczba dodatków i wtyczek, przez które można dostać się do przeglądarki. Sposób jej radzenia z tymi plug-inami również jest bardzo istotny. Mozilla jednak nie może kontrolować zabezpieczeń wszystkich dodatków, dlatego pojawiają się dziury.

Mozilla kilkukrotnie już w tym roku próbowała zabezpieczać plug-iny. Niedawno uruchomiono funkcję sprawdzania plug-inów, aby użytkownik miał szansę upewnienia się, że zawsze ma najnowszą wersję dodatku.

Pomimo, że Firefox wykazuje największą podatność na zagrożenia, jego użytkownicy wcale nie muszą być narażeni na te zagrożenia – twierdzi Ewe. Co więcej, firma Cenzic korzysta właśnie z Firefoksa, przy pracach nad swoimi projektami.

Pełną treść raportu znajdziecie tutaj (pdf)

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.