Intel wprowadza czytnik e-booków dla niewidomych

Reader jest urządzeniem opartym na procesorze Intel Atom i nie do końca jest zwykłym czytnikiem e-booków, w przeciwieństwie do innych e-czytników dla niewidomych. Posiada również 5-megapikselowy aparat cyfrowy, służący do wykonywania zdjęć drukowanemu tekstowi. Ten następnie jest konwertowany na cyfrowy format i czytany przez męski lub kobiecy głos użytkownikowi urządzenia. Może być również wyświetlany w powiększeniu na 4,3-calowym ekranie panoramicznym – to dla osób niedowidzących.
Czytnik Intel Reader waży 625 gramów
Czytnik Intel Reader waży 625 gramów

Czytnik posiada ponadto 4-gigabajtowy napęd SSD, port USB oraz mini USB, a także baterię, która pozwoli na ponad 4 godziny “słuchania tekstu”, odtwarzania muzyki lub wykonania i skonwertowania 85 fotografii. W stanie czuwania może pozostać przez 5 dni.

Teraz nieco gorsze wiadomości. Intel Reader dostępny jest na razie tylko w Stanach Zjednoczonych, a jego cena to, bagatela, 1500 dolarów. W przeliczeniu daje to kwotę powyżej 4200 złotych. Główną przyczyną tak wysokiej ceny jest obecność napędu SSD.

Zobacz również: Komórka dla niewidomych oraz Aparat fotograficzny dla niewidomych

Dodatkowo w sprzedaży dostępna jest stacja dokująca Portable Capture Station, dzięki której użytkownicy bez problemu skonwertują dużą ilość tekstu, jak na przykład całą książkę. Jej koszt to dodatkowe 400 dolarów.