Microsoft: “64-bitowe systemy są bezpieczniejsze”

Joe Faulhaber, przedstawiciel Microsoft Malware Protection Center przedstawił statystyki funkcjonowania Narzędzia Windows do usuwania złośliwego oprogramowania. Wynika z nich, że 64-bitowe wersje Windows XP były o 48 procent rzadziej atakowane, niż edycje 32-bitowe. Ten fakt można tłumaczyć sytuacją, że Windows XP 64-bitowy nie był dostępny w szerokiej sprzedaży i jest uważany za system niedopracowany, ale statystyki mówią to samo o Windows Vista: 64-bitowe wydanie było infekowane o 35 procent rzadziej, niż 32-bitowa edycja.
Microsoft: “64-bitowe systemy są bezpieczniejsze”

Windows 7 nie został uwzględniony w badaniu, bowiem statystyki dotyczą okresu, w którym nie był on jeszcze dostępny. Faulhaber uważa jednak, że w tym przypadku sytuacja będzie wyglądała podobnie.

Warto dodać, że 64-bitowy system nie oznacza, że wirusy nie będą na nim działać. 32-bitowe systemy są wciąż bardziej rozpowszechnione na świecie i pisanie złośliwego oprogramowania im dedykowanego jest bardziej opłacalne. 64-bitowe edycje Windows są równie łatwe pod kątem tworzenia nań wirusów. Co więcej, te same mechanizmy, które umożliwiają uruchamianie 32-bitowych aplikacji na 64-bitowym systemie, są sojusznikiem dla malware’u. W efekcie, jedyną różnicą pod kątem systemu immunologicznego w 64-bitowym Windows jest technika PatchGuard, która utrudnia dostęp do jądra systemu i nie jest dostępna w 32-bitowej edycji.