W 2020 roku, zamiast myszki i klawiatury, korzystać będziemy z mózgu, aby komunikować się z komputerem

Mózg, zamiast myszki i klawiatury

Intel i partnerzy z ośrodków badawczych wierzą, że w 2020 roku będzie można kontrolować komputer przy pomocy procesorowego implantu, wszczepionego w mózg człowieka.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kalifornia chcą wykorzystać komputer do odczytywania myśli człowieka. Badacze z IBM i zaprzyjaźnionych centrów badawczych chcą zbudować komputer, który imituje ludzki mózg. Nie chcąc być gorszym, Intel wraz ze swoimi partnerami badawczymi, chce aby w 2020 roku człowiek mógł kontrolować komputer, wykorzystując do tego swój mózg. W tej chwili trwają badania nad zachowaniem ludzkiego mózgu, podczas procesu myślenia. Naukowcy już wiedza, że mózgi wielu ludzi reagują w podobny sposób, gdy każe się im myśleć o niedźwiedziu.

Poprzez sensory, które mogą wykryć taką aktywność mózgu, Intel uważa, że będzie w stanie odczytać i skonwertować je na system wejścia, dzięki procesorowemu implantowi wszczepionemu w mózg.

– Staramy się udowodnić, że można wykonać interesujące rzeczy z falami mózgowymi – mówi badacz Dean Pomerleau, z firmy Intel. – Ostatecznie ludzie mogą być bardziej skłonni do korzystania z… implantów mózgowych. Wyobraźcie sobie możliwość surfowania po Sieci za pomocą wyłącznie swoich myśli – dodaje.

Nawet, jeśli w tej chwili myślenie o niedźwiedziu nie jest wystarczające, aby wykryć chęci do „kopiowania i wklejania”, to Intel jest przekonany o tym, że przyszłość tkwi właśnie w wykorzystywaniu mózgu zamiast klawiatury. I to już za 10 lat!

0
Źródło: Tom's hardware
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.