Technikę przechwycania myśli osób wykorzystano w filmie Raport Mniejszości

Naukowcy używają komputera do „czytania w myślach”

Naukowcy znaleźli sposób na odczytanie obrazu zapamiętanych myśli człowieka przy pomocy komputera, który może odwzorować ludzkie myśli poprzez monitorowanie aktywności mózgu.

Przełom, dokonany przez grupę naukowców z Uniwersytetu Stanu Kalifornia, może wkrótce poprowadzić naukę do przywoływania myśli i wspomnień człowieka. Dzięki temu, policjanci mogliby identyfikować przestępców, poprzez obrazowe odwzorowanie wspomnień świadków przestępstwa. Neurolodzy z uczelni dopasowali wzór aktywności mózgu ze statycznymi obrazami, widzianymi przez człowieka. Teraz twierdzą, że możliwym jest „zdekodowanie” sygnału, generowanego przez mózg, poprzez poruszanie scen.

Eksperyment, przeprowadzony przez naukowców, wykorzystywał technologię czynnościowego rezonansu magnetycznego do skanowania mózgów dwóch pacjentów, podczas gdy ci oglądali filmy.

Następnie zestawiono zmiany aktywności w obszarach kor mózgowych odpowiedzialnych za widzenie, ze zmianami i kolorami w oglądanym obrazie, po czym wprowadzono otrzymane dane do programu komputerowego, który wyświetlił rozmazaną wersję obrazu zapamiętanych myśli pacjentów.

Zobacz: Gry sterowane myślą

Odkrycia idą w parze z ciągłym rozwojem nauki o mózgu. Wcześniej, naukowcy używali technologii skanowania do mierzenia umiejętności uczenia się, do wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera, a nawet przewidywania decyzji osoby, która właśnie miała ją podjąć.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.