Niedroga rozbudowa iPoda

Pod jest jednym z ulubionych, ale też najdroższych odtwarzaczy MP3. Tym bardziej irytuje więc, gdy urządzenie nagle przestaje działać. A prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest niestety wysokie: kiepskie akumulatory i uszkodzenia dysków to najczęstsze niedomagania klasycznych iPodów. Ale bez paniki! Poniżej pokazujemy, jak zapewnić naszemu staremu iPodowi drugą młodość. Apple oferuje wprawdzie usługę wymiany akumulatora w iPod Classic, ale jej cena jest o wiele za wysoka: nowy akumulator w sklepach internetowych możemy kupić już za ok. 40 zł – włącznie z kosztami wysyłki i specjalnym narzędziem do otwierania iPoda.

Wymiana dysku jest trochę droższa: za kartę compact flash o pojemności 32 GB musimy zapłacić prawie 250 zł, ale inwestycja i tak się opłaci, nawet jeśli stary dysk jeszcze działa. Po tuningu iPod będzie ważył o jedną trzecią mniej, będzie całkowicie odporny na uderzenia i upadki, a karta zużyje o wiele mniej prądu niż dysk,  więc nowy akumulator będzie charakteryzował się o wiele dłuższym czasem pracy.

Do przebudowy pamięci oprócz karty pamięci potrzebny będzie adapter – na aukcjach kupimy go za ok. 40 zł, włącznie z kosztami wysyłki, wystarczy poszukać. Do remontu generalnego naszego iPoda potrzebna będzie jeszcze lutownica kolbowa. Pewna ręka i wyżej wymienione podzespoły są jedynymi warunkami sukcesu.

1. Przygotowanie

Kopia bezpieczeństwa

Najpierw powinniśmy zrobić backup naszego odtwarzacza (na przykład za pomocą narzędzia CopyTrans Manager). Do przebudowy potrzebne będą jeszcze: nasz iPod 4G, nowy akumulator ze specjalnym niebieskim narzędziem, jak największa karta CF, jej adapter, mały śrubokręt, oryginalna ładowarka iPoda, dwustronna taśma klejąca i kawałek tektury o wymiarach dysku.

2. Otwieranie

Otwieramy obudowę iPoda

Bierzemy iPoda do ręki i lekko ściskamy go po bokach – dzięki temu nasze specjalne narzędzie uzyska lepszy dostęp do pięciu znajdujących się z boku uchwytów. Rada Możemy wykorzystać starą kartę kredytową i wsunąć ją w szczelinę, dzięki czemu obudowa nie zamknie się z powrotem.

3. Odłączanie

Rozłączamy połączenia

Po ostrożnym otwarciu obudowy odchylamy ją do tyłu. Uważamy na cienki przewód łączący, którego nie wolno uszkodzić ani usunąć. Ostrożnie wyciągamy wtyczkę baterii, która znajduje się po prawej stronie u dołu i odłączamy dysk twardy od jego gniazda – pomocne przy tym będzie niebieskie specjalistyczne narzędzie.

4. Wymontowanie

Wymieniamy akumulator

Po wyjęciu dysku odkręcamy obie śruby u dołu i ciągnąc za przewód zasilający, ostrożnie wyjmujemy akumulator. Możliwe, że jest on mocno wciśnięty i do jego wyjęcia trzeba użyć nieco siły. Również w tym wypadku musimy zachować ostrożność. Potem wkładamy zapasowy akumulator i ponownie przykręcamy dwie śruby.

5. Izolowanie

Chronimy styki

Aby zapobiec zwarciu, wkładamy do iPoda przygotowany wcześniej kawałek tektury. Zapobiegnie on zetknięciu się adaptera i płyty głównej iPoda, a tym samym również zwarciom.

6. Wkładanie

Montujemy kartę pamięci

Teraz wkładamy kartę pamięci CF do adaptera. Przesuwamy go w prawą stronę, na gniazdo dysku twardego iPoda. Cztery styki po lewej stronie pozostaną niewykorzystane. Kawałkiem dwustronnej taśmy klejącej mocujemy kartę i adapter na kartonie.

7. Inicjacja

Uruchamiamy iPoda

Podłączamy iPoda do peceta i uruchamiamy iTunes. Jeśli iTunes zgłasza wadę dysku twardego, spokojnie możemy się zgodzić na zaproponowane formatowanie. Od tego momentu iTunes rozpocznie proces inicjacji. Na koniec podłączamy iPoda do ładowarki. W efekcie dochodzimy do ostatniego etapu pracy – startu systemu operacyjnego iPoda.

8. Świętowanie

Składamy urządzenie

Na koniec iTunes pokaże nową pojemność i podłączone urządzenie. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, składamy iPoda. Po aktualizacji odtwarzacza w iTunes za pomocą CopyTrans z powrotem kopiujemy na urządzenie naszą kolekcję muzyczną.

Więcej:bezcatnews