Niezbędnik Windowsiarza

Windows 7
Windows 7 Professional 64-bit

System operacyjny
No dobra, to czego używa redaktor Gajewski na swoim komputerze? Zacznijmy od systemu operacyjnego, bo nie będę musiał tego uzasadniać. Zrobiłem to w poprzedniej notce. Maciuś używa obecnie systemu operacyjnego Windows. Jest wygodny w obsłudze, bezpieczny, stabilny i wydajny.

Jedynym dodatkiem do niego jest Total Commander. Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, a ja wciąż mam w głowie Norton Commandera. I do dziś najszybciej na plikach operuje mi się właśnie w dwóch okienkach obok;)

Za optymalizację systemu odpowiada Ashampoo WinOptimizer. Jak na razie nie zawiódł mnie usuwając coś potrzebnego. Aplikacja jest bardzo ostrożna w tym co robi,  a na dodatek ma sporo użytecznych dodatkowych funkcji.

Indeksowanie Windows wspomagam sobie aplikacją Google Desktop. Jakoś lepiej sobie radzi z różnymi formatami plików, a bonusowo mam jeszcze pasek boczny z gadżetami;-)

Funkcjonalność systemu zwiększyłem jeszcze o wirtualny napęd Virtual CD (przydatne do odczytywania obrazów płyt) i Process Explorera, który zastępuje mi Menadżera Zadań.

BitDefender Internet Security 2010
BitDefender Internet Security 2010

Pakiet antywirusowy
Wybór mój padł tym razem na pakiet BitDefender Internet Security. Czemu? Zestaw jest zaskakująco lekki w porównaniu do konkurencji, na dodatek bardzo niedrogi. A skuteczność? Jak dotąd włamania nie miałem, a prasa opisuje go w sposób bardzo pochlebny

Google Chrome 3.0.195.33
Google Chrome 3.0.195.33

Przeglądarka internetowa
Doceniam bogactwo dodatków do Firefoksa czy mnogość funkcji Opery. Ja jednak oczekuję przeglądarki wydajnej, szybciutkiej, lekkiej i wygodnej. Ma na niej wszystko działać. Czyli co? Czyli Chrome! Naturalnie, z zestawem obowiązkowych wtyczek, czyli Flickr Uploadr, Flash,Adobe Reader i Java.

W przeglądarkach mobilnych jest nieco inaczej. Tu zdecydowanym liderem jest Opera Mobile. Boli, że wciąż w wersji beta, ale i tak jak dotąd jest bezkonkurencyjna. Działa tak samo, jak na Windows. Jakieś pytania?

Dodatkowo z przeglądarką współpracuje mój klient RSS (bo Chrome nie obsługuje tego, a żadna inna przeglądarka w sposób zadowalający). Tu nie ma żadnych wątpliwości co polecać: FeedDemon jest po prostu bezkonkurencyjny. Jego możliwości synchronizacji, genialny interfejs i pomysł na niego nie ma sobie równych.

Jeżeli chodzi o pobieranie plików, to mam do tego aż dwa programy. Pierwszym jest GetRight, który obsługuje połączenia http. Ma własną bazę serwisów hostingowych, obsługuje cząstkowe pobieranie (z kilku serwerów równocześnie), dzięki czemu pliki pobierają się błyskawicznie. Alternatywą jest klient torrentowy, a w moim przypadku jest to Vuze. Krowa, fakt, ale osiągi ma bardzo dobre, dzięki obsłudze wszystkich „wspomagaczy” do torrentów. Upload na serwery FTP wykonuję przez CuteFTP Professional. Płatny program, ale tu ponownie zadecydowały wspomagacze. Każdy właściciel strony internetowej wie jaką mordęgą jest transfer 1 000 plików o malutkim rozmiarze. W CuteFTP Professional trwa to chwileczkę

Microsoft Office 2007 (Word)
Microsoft Office 2007 (Word)

Pakiet biurowy
Niewiele osób zdziwię, jeśli napiszę, że na komputerze mam zainstalowany Microsoft Office. Niezależnie od tego, czy się lubi „M$”, czy nie, to po prostu najbardziej dopracowany i najbardziej funkcjonalny produkt tej kategorii. Jedyne, do czego jakoś nie mogę się przyzwyczaić, to wstążki w Excelu. Dlatego też obok stoi Calc z OpenOffice.org, który w zupełności do wszystkiego wystarcza

Skype 4.1.0.179
Skype 4.1.0.179

Komunikacja
Zacznijmy od najnudniejszej części, czyli klienta pocztowego. Jakoś wciąż nie mogę się przekonać do webmaili. Nawet Gmaila odbieram przez klienta. Jakiego? Upodobałem sobie Thunderbirda. Darmowy program, który doskonale radzi sobie z wieloma skrzynkami pocztowymi. Jest przy tym bardzo lekki, działa błyskawicznie. Ma tylko jedną wadę: brak eksportu skrzynek do pliku. Przy zmianie systemu operacyjnego trzeba kombinować. Jak dla mnie duże niedopatrzenie. Nie bawiłem się jeszcze betami Thunderbirda 3, mam nadzieję że w końcu to rozwiązali.

Jeśli chodzi o komunikatory, to używam dwóch. Jeden z upodobania, drugi z przymusu (bo nie wszyscy używają pierwszego). Skype należy do pierwszej grupy. Czemu? Bo po prostu wszystko w nim działa jak należy. Nie mam nigdy problemów z nawiązaniem połączenia, przesłaniem pliku czy nawiązaniu wideo rozmowy.

Drugi z nich to AQQ, dla ludzi, którzy mają tylko GG bądź Tlena. Bardzo zgrabny multikomunikator, który obsługuje wszystkie ważne protokoły (w tym jabber). Estetyczny, wygodny i funkcjonalny.

Dodatkowo korzystam z mIRC-a. Mój prywatny portal (a raczej przeze mnie współtworzony) ma swój irc-owy kanał. Tak przy okazji, CHIP.pl też ma (#CHIPpl @ freenode.net). Lubię tam siedzieć, a mIRC-a używam… bo za bardzo nie chce mi się sprawdzać alternatyw, a ten ma i tak więcej funkcji niż trzeba;-)

Na komórce z kolei jak dotąd żaden komunikator mi się nie spodobał. Z tych co testowałem najmniej wad ma Palringo. Ma znośny interfejs, a z ciekawych protokołów obsługuje Gadu-Gadu i Jabbera.

AIMP 2.51.330
AIMP 2.51.330

Multimedia
Do filmów i do muzyki używam dwóch osobnych programów. Żaden kombajn nie radził sobie równie dobrze z oboma zagadnieniami. Mam dobre nagłośnienie i dobry telewizor, więc nieco wymagam;-)

Zacznijmy od muzyki: kiedyś używałem foobara2000, gdyż nie istniała sensowna alternatywa jeśli chodzi o jakość dekodowanego dźwięku. Interfejs i obsługa jego była jednak nieco męcząca. Jasne, są wtyczki, konfiguratory, ale babrania się z tym było co niemiara. Na szczęście rosyjscy inżynierowie stworzyli AIMP-a, który równie sprawnie dekoduje skompresowany dźwięk, jest równie lekki a przy tym ładny i funkcjonalny. Co więcej, ma katalog fajnych wtyczek, które warto przejrzeć. Dodatkowo, jeżeli mój płytozbiór w danym momencie mi nie pasuje, to posiłkuję się radiem Last.fm. Wpisuję czego chcę słuchać, aplikacja moje gusta zna, bo śledzi na bieżąco czego słucham. Efektem są same genialne kawałki

Do wideo używam z kolei… Windows Media Playera. Tak, to nie pomyłka. Interfejs i ergonomia tego odtwarzacza są niezrównane. A nawet jeśli zrównane, to WMP bije wtedy konkurencję estetyką. Jasne, nie obsługuje wszystkich formatów i napisów, ale od czego są kodeki? Jasne, wszyscy słyszeliście o tym jaki bałagan mogą czynić w systemie. Ale polecam paczki, które bardzo czysto się instalują i usuwają, a nawet sprzątają po konkurencji (mam je wszystkie zainstalowane):

A do napisów polecam QNapi. Pobiera i dopasowuje napisy korzystając z wielu baz danych (Napiprojekt, Opensubtitles, itd.)

Adobe Photoshop CS4 Extended
Adobe Photoshop CS4 Extended

Inne edytory
Jako że jestem wyznawcą firmy Adobe to pościągałem sobie z różnych źródeł Dreamweavera (edycja HTML), Photoshopa Extended (edycja rastrowej grafiki), Illustratora (edycja wektorowej grafiki) i InDesigna (skład tekstu). Tu ciężko napisać krótkie uzasadnienie, bo o tych narzędziach publikowane są grube tomiska. Jedni wolą to, inni konkurencję, ale każdy przyzna, że te narzędzia Adobe, nawet jeżeli nie są (czyimś zdaniem, bo nie moim) liderami w swojej klasie, to należą do ścisłej czołówki.

Polecę za to jeszcze dwa darmowe programy. Pierwszym z nich jest Picasa, która jest idealna do katalogowania dużych zbiorów zdjęć (a ja mam ich od diabła i ciut ciut). Wiadomo, Google, więc katalogowanie i indeksowanie jest niezrównane.

Pozostaje jeszcze archiwizowanie danych na twardy dysk. Nie lubię trzymać filmów, muzyki i innych rzeczy na płytach, bo leżą za daleko;-) Dlatego też do ripowania muzyki polecam Exact Audio Copy z kodekiem LAME, który potrafi zrzucać i kompresować z jakością równą oryginałowi. Z kolei filmy na dysk przerzucam aplikacją AnyDVD a następnie kompresuję MediaCoderem(z doinstalowanym AviSynthiMeGUI). Pierwszy z nich radzi sobie z najbardziej wyszukanymi zabezpieczeniami, drugi z kolei działa szybko i obsługuje baaaardzo dużo kodeków i kontenerów.

Nero 9.4.26.0 (SmartStart)
Nero 9.4.26.0 (SmartStart)

Nagrywanie płyt
Próbowałem wielu darmowych odpowiedników. I kicha. Nero wciąż jest królem nagrywania. Zgadzam się z opinią, że milion dodatkowych aplikacji jest zbędne i obciąża system, ale co za problem wybrać instalację niestandardową i wybrać tylko te komponenty, które nas interesują? Zupełnie tego nie rozumiem.

Wszystkie aplikacje oczywiście w najnowszych dostępnych stabilnych wersjach. Acha. Jak ktoś chce nadesłać swój niezbędnik, to zapraszam. W formie podobnej, jak ta notka. Jak będzie fajne, to na pewno opublikuję.