Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Pierwsza na świecie transmisja danych przez sieć LTE w paśmie 800 MHz

Alcatel-Lucent

Historyczne połączenie zostało zrealizowane w centrum kompleksowych rozwiązań 4G/LTE Alcatela-Lucenta w Stuttgarcie, w Niemczech. Przeprowadzono radiową transmisję strumienia wideo wysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem komercyjnej infrastruktury Alcatel-Lucent i prototypowych terminali mobilnych. Pierwsze bezpośrednie połączenie EDD (European Digital Dividend) przez sieć LTE to przełomowy krok na drodze do wprowadzenia technologii LTE na rynek europejski.

Świadczy ono także o gotowości Alcatela-Lucenta do dostarczenia operatorom sieci komórkowych komercyjnego rozwiązania, gdy tylko zapadną decyzje regulacyjne udostępniające w Europie częstotliwości z zakresu EDD. Na przykład w Niemczech aukcja częstotliwości dotycząca pasma 800 MHz ma się odbyć w drugim kwartale 2010 r.

Wdrożenie LTE w paśmie 800 MHz daje operatorom oczywiste korzyści, ponieważ pokrycie obszarów pozamiejskich będzie wymagało mniejszej liczby obiektów, co zmniejszy ogólny wpływ sieci na środowisko oraz znacząco obniży koszt jej budowy. LTE w paśmie 800 MHz może być doskonałym dopełnieniem wdrożeń systemu LTE w paśmie 2,6 GHz na przykład w gęsto zabudowanym środowisku miejskim, w którym wymagane są mniejsze komórki.

W technologię LTE Unia Europejska zainwestowała 18 milionów euro!

Firma Alcatel-Lucent ma działające sieci LTE 2,6 GHz w Stuttgarcie w Niemczech oraz w Vélizy we Francji. Moduły radiowe 2,6 GHz posiadają certyfikaty CE, co umożliwia sprzedaż stacji bazowych LTE 2,6 GHz w granicach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News