“Pierwszy na świecie procesor Full HD dla urządzeń mobilnych”

ZiiLABS przedstawia swój procesor medialny trzeciej generacji, który ma dostarczyć czterokrotnie większą wydajność od swojego poprzednika. Układ opiera się na rdzeniu ARM Cortex-A8 z taktowaniem 1 GHz i potrafi zdekodować materiały wideo H.264 w rozdzielczości 1080p, a wszystko to w rozmiarze pozwalającym umieścić go w energooszczędnych urządzeniach mobilnych – tabletach, netbookach, smartfonach, systemach wideokonferencyjnych czy telewizorach podłączanych do Sieci.
Media procesor skontruowany przez ZiiLABS
Media procesor skontruowany przez ZiiLABS

Procesor ZMS-08 zmieszczono w 424-wtykowym układzie FBGA o rozmiarze 13 x 13 mm. Ponadto posiada 64 w pełni programowalne elementy do przetwarzania zmiennoprzecinkowego, może jednocześnie kodować i dekodować materiały H.264 w jakości 720p, przyspiesza trójwymiarową grafikę OpenGL ES 2.0 do 1 Gigapiksela na sekundę, a także dostarcza przetwarzanie 2D, komponowanie, przetwarzanie obrazu oraz zaawansowane efekty dźwiękowe Xtreme Fidelity X-Fi.

To nie wszystko, bowiem w tym małym układzie zmieszczono również podwójny kontroler USB 2.0 OTG, cztery jednostki przetwarzania wideo HD, trzy porty SDIO/MMC, a także 32- i 64-bitowy kontroler pamięci, wspierający układy mDDR i DDR2 z taktowaniem do 333 MHz.

Odwiedź również naszego MobileBlogera!

Należące do Creative’a ZiiLABS aktualnie rozsyła testowe egzemplarze procesora, który do masowej produkcji ma trafić w pierwszym kwartale 2010 roku. Chociaż ZiiLABS twierdzi, że jest to pierwszy mobilny procesor odtwarzający wideo 1080p, to chyba laboranci przespali premierę układu Nvidia Tegra.