Przenośny głośnik Wavemaster MOBI

Posiadacze telefonów komórkowych oraz przenośnych odtwarzaczy MP3 zazwyczaj do odsłuchiwania ulubionych kawałków używają słuchawek i jest to w zasadzie jedyny słuszny sposób… Co począć natomiast, jeżeli przy pomocy naszego iPoda chcielibyśmy rozkręcić na szybko imprezkę? Na rynku dostępne są oczywiście specjalne zestawy pod które możemy podłączyć odtwarzacz natomiast są one raczej sporych rozmiarów. Naprzeciw spontanicznym użytkownikom wyszła firma Wavemaster, która zaprezentowała MOBI – mobilny głośnik niewielkich rozmiarów.
Wavemaster MOBI. Wygląda jak statek kosmiczny, ale to tylko zwykły głośnik.
Wavemaster MOBI. Wygląda jak statek kosmiczny, ale to tylko zwykły głośnik.

Dotychczas wszystkie urządzenia o podobnym zastosowaniu oraz podobnych rozmiarach zazwyczaj rozczarowywały. Ich dźwięk był bardzo często metaliczny, bas płytki (o ile można o basie mówić przy tego typu produktach), a głośność z jaką urządzenie mogło grac była raczej przeciętna. Czytając notkę prasową o MOBI naszą uwagę zwróciliśmy na obietnicę “niewiarygodnie czystego a zarazem potężnego brzmienia”. Czy producent aby nie przesadza? Zapraszamy do dalszej części artykułu…

Dostępność urządzeń Wavemaster na rynku polskim jest w chwili obecnej mizerna. Nam udało się “namierzyć” sprzęt tej firmy w sklepie ITsklep.pl, któremu dziękujemy za dostarczenie pełnej gamy produktów tego niemieckiego producenta do naszych testów.

MOBI sprzedawany jest w plastikowym pudelku o niewielkich rozmiarach. Oprócz niego w opakowaniu znajdziemy pięć krótkich kabelków pozwalających podłączyć głośnik bezpośrednio do telefonów komórkowych (dostarczone są przejściówki dla telefonów firm Sony Ericsson, Nokia oraz Apple) odtwarzaczy MP3 lub innych źródeł dźwięku. Z głośnikiem zintegrowany jest też króciutki kabel typu jack do którego można podłączać wyżej wymienione przejściówki. Samo urządzenie ma mocno “kieszonkowy” rozmiar – O 80×50 mm. Pod górną kopułą zamontowany został 3,8 cm głośnik o mocy RMS 3,8 W z wbudowanym wzmacniaczem. Jako źródło zasilania MOBI wykorzystuje baterię Li-Ion 3,7 V, 500 mAh, którą możną naładować poprzez podłączenie urządzenia do komputera za pośrednictwem dołączonego kabelka USB. Aby rozpocząć prace z MOBI należy lekko nacisnąć górna część jego obudowy. Po wykonaniu tej operacji urządzenie rozsuwa się, a naszym oczom ukazuje się włącznik.

Orzeźwiająca oranżada, grill i telefon odtwarzający muzykę – to recepta na udaną imprezę;)

Orzeźwiająca oranżada, grill i telefon odtwarzający muzykę – to recepta na udaną imprezę;)

W czasie naszego testu jako odtwarzacza używaliśmy iPoda. Czas pracy na sformatowanej baterii mierzyliśmy przy ustawieniu dźwięku w na 3 oraz max. W pierwszym teście urządzenie pracowało nieprzerwanie 5h 32 minuty, natomiast przy ustawieniu maksymalnej głośności czas pracy spadł do poziomu 4h 18 minut. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że oba te ustawienia były zdecydowanie za głośne dla pomieszczenia testowego (pokój o powierzchni około 25m2). Zdecydowanie lepiej urządzenie spisywało się na otwartej przestrzeni. Jakość wydobywającego się z MOBIego dźwięku według szkolnej skali należy ocenić na mocną czwórkę z plusem.  Jest on stosunkowo czysty zarówno przy odtwarzaniu cięższej muzyki (Morbid Angel, Death) jak też przy kawałkach techno, a skończywszy na muzyce klasycznej. Warto również wspomnieć, że bas w MOBIm naprawdę istnieje:D Nie jest on tak głęboki ani mięsisty, jak w kolumnach domowych, ale jak na urządzenie tych rozmiarów naprawdę zasługuje na uznanie.

Wavemaster prezentując swój przenośny odtwarzacz nie kłamał – jest on kawałkiem naprawdę dobrej roboty. Dzięki niemu będziemy w stanie spontanicznie rozkręcić niezłą imprezkę, która dzięki dużej żywotności baterii MOBIego może potrwać nawet pięć godzin. Warto jeszcze wspomnieć, że urządzenie to idealnie wręcz spisuje się w miejscu gdzie nie mamy dostępu do prądu czyli na różnego rodzaju wypadach pod namiot bądź nad rzekę. Wszystko pięknie, ale zapewne zastanawiacie się ile za to cudo trzeba zapłacić? W sklepie, od którego urządzenie zostało wypożyczone do testów w chwili obecnej trzeba za nie zapłacić około 119 zł w obowiązującej obecnie promocji. Czy jest ono warte swojej ceny? Według mnie tak…

Przenośny głośnikWavemaster MOBI
Dostawcawww.itsklep.pl
Moc (RMS)3,8 W
Innewzmacniacz, przełącznik natężenia
Typ złącza3,5 mm
Wbudowana bateriaLi-Lon 3.7V 500 mAh
Napięcie zasilania5V 0.1A (USB)
Wymiary80×50 mm
W zestawie dołączone adapteryNokia, Sony Ericsson, minibus, 2,5 mm
Gwarancja24 miesiące
Cena119 zł