Stellarium 0.10.2 – recenzja

Obserwując gwiazdy na nocnym niebie łatwo można się pogubić. Tysiące migoczących obiektów połączonych w najróżniejsze konstelacje. A i tak mamy szczęście jeżeli w ogóle pogoda dopisuje, bo w naszych szerokościach geograficznych, zwłaszcza o tej porze roku, chmury do rzadkości nie należą, a na pogodne noce nie raz trzeba czekać tygodniami. Gdyby jednak pomimo złośliwości natury dało się oglądać niebo o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych? Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszedł francuski producent Fabien Chéreau, przygotowując bezpłatny program komputerowy Stellarium, który ma pełnić funkcję wirtualnego symulatora planetarium. Program umożliwia obserwację rzeczywistego stanu nieba z dowolnego punktu na kuli ziemskiej, ale nie tylko! Mamy możliwość przeniesienia się np. na Księżyc i oglądania nieba, na którym w oddali widnieje nasza planeta Ziemia. Kilka kliknięć myszką, a tyle możliwości.

Wygląd głównego okna programu.

Twórcy Stellarium postawili nacisk przede wszystkim na jak najwierniejsze odwzorowanie wyglądu nieba oraz doskonałe dopracowanie graficzne programu. Jednocześnie zadbali, by program był prosty i przejrzysty w obsłudze nie tylko dla miłośników astronomii, ale także dla amatorów stawiających na tym polu pierwsze kroki. Podstawowe katalogi programu umożliwiają nam obserwację ponad 600 000 gwiazd, jednak dodatkowo można ich dograć jeszcze 210 milionów! Program zawiera także ilustracje gwiazdozbiorów 11 różnych kultur. Oprócz gwiazd mamy możliwość obserwacji planet i ich księżyców, mgławic, doskonale odwzorowanej Drogi Mlecznej, wschodów i zachodów Słońca, a także pozwala na symulację bardzo realistycznej atmosfery ziemskiej. Co ciekawe program umożliwia nam obserwacje nie tylko “tu i teraz”, ale również możemy się przenosić w czasie. Dzięki temu mamy możliwość obejrzenia np. zaćmień Słońca (zarówno przeszłych, jak i tych, które mają dopiero nastąpić) z dowolnego punktu w naszym Układzie Słonecznym.

Do niewątpliwych zalet programu należy zaliczyć możliwość wyświetlania siatek równikowych i azymutalnych, linii łączących poszczególne gwiazdy w konstelacjach, a nawet grafik przedstawiających widoczne na niebie gwiazdozbiory. Stellarium posiada rozbudowany zoom, rozszerzone sterowanie klawiaturą, a także pozwala na różne metody projekcji obrazu – zarówno standardową jak i tzw. “tryb rybiego oka” (widok jak na kopułach planetarium). Dodatkową atrakcją jest np. obrazowanie mrugających gwiazd czy też symulacje spadających gwiazd. Wszelkie graficzne efekty generowane są bardzo szybko, dzięki czemu program powinien działać bez zarzutów nawet na starszych komputerach.

Kliknięcie myszką w wybrany obiekt wyświetla informacje o nim.

Możliwości programu można długo wyliczać, jednak niezwykle istotna jest także jego funkcja edukacyjna. Jedno kliknięcie w wybrany obiekt wyświetla informacje na jego temat, dzięki czemu można w znaczący sposób poszerzyć swoją wiedzę z zakresu astronomii. Stellarium jest także swego rodzaju niezbędnikiem dla osób zaczynających swoją przygodę z astronomią, choćby z tego względu, iż pozwala w łatwy sposób nauczyć się położenia poszczególnych gwiazdozbiorów na niebie w różnych okresach czasu. Dzięki temu programowi bez problemu odszukamy większość obiektów na niebie, co z pewnością w znaczący sposób ułatwi bezpośrednie obserwacje za pomocą lornetek czy teleskopów.

Lojalnie uprzedzam – program niesamowicie wciąga i pochłania mnóstwo czasu, dzięki atrakcyjnemu wyglądowi  i niezwykle realistycznemu odwzorowaniu nieba. Po jego zainstalowaniu przez dwie doby nie byłam w stanie odejść od komputera, a później przez długie tygodnie wyszukiwałam coraz to nowe, znane lub mniej znane mi obiekty. Stellarium służy mi do dziś i jestem skłonna pokusić się o stwierdzenie, że to najlepszy obecnie symulator wyglądu nieba. Wprawdzie nic nie jest w stanie zastąpić niesamowitego uczucia jakie towarzyszy podczas terenowych obserwacji teleskopem, jednak Stellarium jest doskonałym tego uzupełnieniem. Polecam!

Widok z jednego z satelitów Saturna – Rhei.

Gwiazdozbiory w Stellarium w wersji graficznej.

Wymagania systemowe dla Stellarium:

OS: Windows 98/Me/NT/2000/XP