Technologia może prowadzić do zaburzeń uwagi

Rodzice, którzy wychowują dzieci ze zdiagnozowanym zespołem ADD (Attention Deficit Disorder), doskonale wiedzą, że telewizja i gry wideo są najlepszymi “niańkami” dla dla ich pociech. Teraz przed problemem zaburzeń uwagi stają również rodzice całkiem zdrowych dzieci, bowiem niektórzy naukowcy są zdania, że uzależniające właściwości technologii (Internetu, gier komputerowych) mogą prowadzić do rozwoju zespołu ADD.
Nowe urządzenie może wcześniej wykryć zagrożenie utratą wzroku u dzieci
Nowe urządzenie może wcześniej wykryć zagrożenie utratą wzroku u dzieci

Według dra Eliasa Aboujaoude, dyrektora kliniki Impulse Control Disorders Clinic na Uniwersytecie Stanforda, przyszłość nie jest zbyt kolorowa. – Ciągle zmierzamy w złym kierunku, jeśli zakres naszej uwagi zmaleje do punktu, w którym będziemy mogli za jednym razem napisać tylko 140 znaków – twierdzi Elias.

– Im bardziej jesteśmy uzależnieni od bitów (dźwięku) i tweetów, tym mniej wytrwali będziemy w obcowaniu z bardziej złożoną i znaczącą informacją. I uważam, że możemy w końcu utracić możliwość analizowania rzeczy w każdym stopniu. To jak z każdą umiejętnością. Jak się z niej nie korzysta, to się ją traci – dodaje.

Kolejny naukowiec zajmujący się zdrowiem, nazywa ten problem “nabytym zespołem zaburzeń uwagi”, ponieważ technologia opanowuje nasz umysł. Dodał nawet, że wywołujemy w naszym mózgu krótkie spięcie, poprzez korzystanie z funkcji sprawdzania pisowni, czy też listy kontaktów z numerami telefonów.

Znany jest również przypadek jednej kobiety, która musi pić kieliszek wina aby ugasić swoje pragnienie skorzystania z komputera.