Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Wiemy ile waży Internet

Internet waży dokładnie 498 438 559 990 kilogramów. Skąd ta liczba? Wystarczy zsumować wszystkie sprzęty, dzięki którym on funkcjonuje.

Dorzućmy do tego kolejną podstawę Internetu, czyli serwery. Netcraft szacuje, że ich całkowita ilość na świecie wynosi 175 480 931 urządzeń. Należy je też również podpiąć do systemu. Internet to łącznie około 15 000 km kabla TAT-14. Metr takiego kabla waży 5,8 kilogramów.

A co z mobilnymi urządzeniami internetowymi, takimi jak chociażby popularny iPhone? Samych Gadżetów sprzedało się około 42 milionów sztuk, co oznacza, że wszystkie iPhone’y świata ważą sześć milionów kilogramów. Innym popularnym urządzeniem jest BlackBerry – 50 milionów „jeżyn” obecnie korzysta z połączenia internetowego.

Do naszej karkołomnej statystyki warto dodać jeszcze wirusy komputerowe. Same w sobie nic nie ważą, ale wydają się być nieodłączną częścią Globalnej Pajęczyny. A tu jest w czym wybierać: po Sieci krąży obecnie ponad 287 500 szkodników. Witryny internetowe to też główna składowa Internetu, ale one również ważą malutko. Większość z nich to elektrony i dane krążące po dyskach twardych. Biorąc pod uwagę, że sama witryna Internet Archive, archiwizująca serwisy sieciowe, to ponad 85 miliardów podstron, to będzie nam ciężko zważyć wszystkie. Powiedzmy, że ta najważniejsza część Sieci, czyli informacja, po umieszczeniu wszystkiego na wadze atomowej, to jeden gram.

I to by było na tyle. Cały Internet waży 498 438 559 990 kilogramów. Wszystko da się zmierzyć!

0
Źródło: CNET UK
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.