48-rdzeniowy procesor Intela!

Intel ma bardzo śmiałe plany dotyczące przyszłości procesorów. W rzeczy samej, nowa generacja układów ma być wyposażona w 10-20 razy więcej rdzeni, niż najpopularniejsze układy znane nam dzisiaj z linii Core. Ten 48-rdzeniowy procesor ma zawierać szybką sieć wbudowaną w układ, aby ułatwić natychmiastowe przekazywanie informacji pomiędzy komponentami. Ponadto, prezentowany chip wyposażony jest w nową technikę zarządzania energią, dzięki której przy użyciu wszystkich rdzeni, procesor pobierać będzie zaledwie 25 watów mocy (w trybie spoczynku), lub 125 watów przy największym obciążeniu. Brzmi trochę nierealnie, prawda?
Wielordzeniowe procesory powoli stają się rzeczywistością
Wielordzeniowe procesory powoli stają się rzeczywistością

Według giganta z Santa Clara, nad którym ciąży ręka prokuratora, przyszłe notebooki oparte na takich procesorach, mogłyby “widzieć” (odczytywać) ruchy obiektów w czasie rzeczywistym, tak jak robi to człowiek.

– Wyobraźcie sobie, na przykład, że pewnego dnia komunikacja z komputerem pozwoli na wirtualną lekcję tańca, albo internetowe zakupy, korzystając z trójwymiarowych kamer i wyświetlaczy w laptopach nowej generacji, aby pokazywały wam wasze odbicie w ubraniach, które chcielibyście kupić. Obróćcie się i zobaczcie, czy dobrze się układa i czy kolor na pewno pasuje do odcieniu waszej skóry. To wszystko możliwe – wyjaśnia Intel w swojej notce.

– Taki rodzaj komunikacji pozwoli wyeliminować potrzebę korzystania z klawiatur, pilotów zdalnego sterowania czy joysticków. Niektórzy naukowcy uważają, że komputery mogą odczytywać nawet fale mózgowe, tak więc wydawanie polecenia komputerowi, aby na przykład coś napisał, mogłoby odbywać się bez mówienia – czytamy.

Zobacz również: Naukowcy używają komputera do czytania w myślach

Wciąż to jednak melodia przyszłości, chociaż badacze z Intela, HP i Open Cirrus (Yahoo) już rozpoczęli prace nad uruchomieniem kilku aplikacji “w chmurze” na tym, 48-rdzeniowym procesorze, wykorzystując do tego celu platformę “Hadoop” – framework Java, obsługujący bogate w dane aplikacje. Swój udział w badaniach ma również Microsoft.