Bateria, która zasili energią cały dom

Baterie Panasonica mogą zasilić cały dom przez tydzień

Panasonic

Niedawno Panasonic zapowiedział, że przejął większościową kontrolę nad firmą Sanyo Electric Co., zyskując 50,27 procenta jej akcji. Teraz, japoński koncern zapowiada, iż na rynek trafi technologia ładowalnych baterii litowo-jonowych przeznaczonych do użytku domowego, której rozwojem do tej pory zajmowało się Sanyo. Takie baterie miałyby trafić na rynek w roku fiskalnym 2011, czyli prawdopodobnie pod koniec kalendarzowego 2010 roku.

Fumio Otsubo, prezes Panasonica, powiedział japońskiemu magazynowi Yomiuri Shimburi, że baterie będą w stanie przechowywać wystarczającą ilość energii, by zasilić jeden (japoński) dom przez około tydzień. Baterie pomyślnie przeszły już wewnętrzne testy. Mają być sprzedawane wraz z systemem, który umożliwi użytkownikom końcowym sprawdzenie poziomu wykorzystania energii na jednym z domowych wyświetlaczy, tudzież telewizorów.

Na razie jednak wszelkie szczegóły techniczne, jak na przykład czas niezbędny do naładowania baterii, czy sposób, w jaki baterie pracują, nie są jeszcze znane. Oby tylko Panasonic nie ograniczył się do swojego rodzimego rynku.