Era zaimplementowała mechanizm znany z Opery Mini

Już prawie 42 miliony użytkowników Opery Mini

Według listopadowego raportu "Stan sieci mobilnej" liczba użytkowników Opery Mini wzrosła w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 5,3% i wynosi teraz ponad 41,7 milionów.

Użytkowników Opery Mini wciąż przybywa. Liczba odsłon wzrosła o 9,5%, a transfer danych – o 8,3%. W Polsce Wirtualna Polska wymieniła się miejscami z YouTube na liście najpopularniejszych stron, a w czołowym zestawieniu pojawił się nowy gracz – Patrz.pl. Jednocześnie Polska znalazła się na 4. miejscu w światowym zestawieniu krajów najchętniej korzystających z Opery Turbo.

Comiesięczny raport przedstawia informacje dotyczące globalnych trendów wpływających na mobilny Internet. Pełny raport jest dostępny na stronie http://www.opera.com/smw/. Poza zestawieniem krajów, raport naświetla tendencje na świecie, w Afryce i regionach o największym wzroście użytkowników Internetu mobilnego.

Globalne trendy

 • W listopadzie 2009 r. Opera Mini miała ponad 41,7 milionów unikalnych użytkowników, co stanowi wzrost o 5,3% w porównaniu z październikiem 2009 i ponad 154% – z listopadem 2008 r.
 • Te 41,7 mln ludzi odwiedziło w listopadzie ponad 18,8 mld stron. W porównaniu z październikiem ilość odwiedzonych stron wzrosła o 9,5%, a z listopadem 2008 r.  – o 231%.
 • W listopadzie 2009 r. użytkownicy Opery Mini wygenerowali dla światowych operatorów ponad 285 mln megabajtów danych. W porównaniu z październikiem ten wskaźnik wzrósł o 8,3%, a w skali rocznej – o 213%. Dane w Operze Mini są kompresowane o 90%. Gdyby nie ten fakt, użytkownicy Opery Mini prześledziliby prawie 2,6 petabajta danych.
 • Dziesięć krajów o największej liczbie użytkowników (w kolejności): Rosja, Indonezja, Indie, Chiny, Ukraina, RPA, USA, Wielka Brytania, Wietnam i Polska.

Trendy w Polsce

Najpopularniejsze strony w listopadzie

 1. nasza-klasa.pl
 2. google.com
 3. onet.pl
 4. allegro.pl
 5. wikipedia.org
 6. youtube.com (awans z 7.)
 7. wp.pl (spadek z 6.)
 8. fotka.pl
 9. sciaga.pl
 10. patrz.pl (nowość)

Najpopularniejsze telefony w listopadzie:

 1. Sony Ericsson K800i
 2. Nokia 6300
 3. Sony Ericsson K550i
 4. Nokia 5130
 5. Sony Ericsson W890i
 6. Nokia 6500s
 7. Nokia E51
 8. Nokia 5310
 9. LG KU990i („Viewty”)
 10. Sony Ericsson W910i

W analogicznym raporcie dotyczącym użytkowników Opery Turbo Polska awansuje w tym samym czasie z 5. na 4. miejsce w światowym rankingu krajów najchętniej korzystających z najnowszej technologii kompresji Opery. Pełny raport Opery Turbo jest dostępny na tronie http://www.opera.com/otr/.

Trendy w Afryce

 • Dziesięć krajów o największej liczbie użytkowników (w kolejności): RPA, Nogeria, Kenia, Egipt, Ghana, Libia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambia, Tanzania, Namibia.
 • W ciągu roku liczba odwiedzanych przez Afrykańczyków z pierwszej dziesiątki  stron wzrosła o 374%, liczba użytkowników zwiększyła się o 177%, a transfer danych – o 183%.
 • Facebook objął w Afryce prowadzenie w kategorii najpopularniejszych stron. Jest najpopularniejszą stroną w sześciu krajach z pierwszej dziesiątki i drugą najpopularniejszą w dwóch kolejnych. Google wyprzedza Facebook w niektórych z krajów.

– Serce rośnie, patrząc, jak Opera Mini rośnie nieprzerwanie we wszystkich kategoriach i miejscach – szczególnie w krajach rozwijających się, takich jak kraje afrykańskie, gdzie telefony komórkowe są częściej niż gdzie indziej jedynym źródłem dostępu do sieci – powiedział Jon von Tetzchner, prezes Opera Software. – Staramy się w Operze dostarczyć ludziom najbardziej innowacyjny i najtańszy sposób na dostęp do Internetu mobilnego i mamy nadzieję, że rok 2010 okaże się dla nas tak pomyślny, jak zeszłe lata – dodaje.

Operę Mini pobierzesz z naszego portalu. Opera Mini przeznaczona jest dla zwykłych telefonów komórkowych. Smartfony i palmofony muszą się nią tymczasowo również zadowolić, bowiem Opera Mobile, dla nich przeznaczona, jest wciąż w fazie beta-testów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.