Komórkowa sieć 4G ruszyła w Europie!

Skandynawski operator komórkowy TeliaSonera uruchomił dzisiaj usługi 4G. Na razie z sieci można korzystać za pośrednictwem modemów 4G firmy Samsung. Sieć działa w technologii LTE. Początkowo miała ruszyć w 2010 roku, ale usługi udało się uruchomić wcześniej.
Na razie z dobrodziejstw pierwszej sieci 4G można korzystać wyłącznie przy użyciu modemu Samsunga podłączanemu przez port USB.

Na razie z dobrodziejstw pierwszej sieci 4G można korzystać wyłącznie przy użyciu modemu Samsunga podłączanemu przez port USB.

Co ciekawe, operator nie podaje dokładnych szybkości pobierania i wysyłania danych przez sieć 4G. Ograniczono się do stwierdzeń typu “10 razy szybciej” czy “do 100 Mb/s”, przy czym ta druga wartość jest teoretyczna. Dla porównania, w ramach dostępnej w Polsce technologii HSPA+ nominalny transfer wynosi 21 Mb/s, a rzeczywisty w najlepszej sytuacji 12 – 13 Mb/s.

Infrastrukturę 4G przygotowały firmy Ericsson (w Sztokholmie) i Huawei (w Oslo). TeliaSonera planuje wkrótce uruchomić 4G także w Helsinkach, a następnie w kolejnych dużych miastach w Skandynawii.

I na deser ceny: w początkowym okresie usługa ma kosztować… około 2 zł miesięcznie, w tym bezpłatny modem 4G. Po sześciu miesiącach cena wzrośnie jednak do około 240 zł miesięcznie przy limicie transferu 30 GB.