Komórkowa sieć 4G ruszyła w Europie!

Chciałbyś mieć naprawdę szybki Internet przez komórkę? To wybierz się do Sztokholmu lub Oslo. W tych miastach ruszyła pierwsza na świecie komercyjna sieć komórkowa 4G. Transfer? Nominalnie 100 Mb/s!!!
Na razie z dobrodziejstw pierwszej sieci 4G można korzystać wyłącznie przy użyciu modemu Samsunga podłączanemu przez port USB.

Na razie z dobrodziejstw pierwszej sieci 4G można korzystać wyłącznie przy użyciu modemu Samsunga podłączanemu przez port USB.

Skandynawski operator komórkowy TeliaSonera uruchomił dzisiaj usługi 4G. Na razie z sieci można korzystać za pośrednictwem modemów 4G firmy Samsung. Sieć działa w technologii LTE. Początkowo miała ruszyć w 2010 roku, ale usługi udało się uruchomić wcześniej.

Co ciekawe, operator nie podaje dokładnych szybkości pobierania i wysyłania danych przez sieć 4G. Ograniczono się do stwierdzeń typu „10 razy szybciej” czy „do 100 Mb/s”, przy czym ta druga wartość jest teoretyczna. Dla porównania, w ramach dostępnej w Polsce technologii HSPA+ nominalny transfer wynosi 21 Mb/s, a rzeczywisty w najlepszej sytuacji 12 – 13 Mb/s.

Infrastrukturę 4G przygotowały firmy Ericsson (w Sztokholmie) i Huawei (w Oslo). TeliaSonera planuje wkrótce uruchomić 4G także w Helsinkach, a następnie w kolejnych dużych miastach w Skandynawii.

I na deser ceny: w początkowym okresie usługa ma kosztować… około 2 zł miesięcznie, w tym bezpłatny modem 4G. Po sześciu miesiącach cena wzrośnie jednak do około 240 zł miesięcznie przy limicie transferu 30 GB.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.