Canonical, dzięki swojej umowie, nieco wzmocni pozycję Microsoftu i Yahoo!, osłabiając Google'a

Microsoft i Novell rozszerzają współpracę nad oprogramowaniem Moonlight

Microsoft i Novell rozszerzają współpracę nad rozwiązaniem Moonlight w celu zapewnienia zgodności ze specyfikacjami Silverlight 3 i Silverlight 4.

Projekt Mono, przedsięwzięcie open-source sponsorowane przez Novella, udostępnił oprogramowanie Moonlight 2, czyli linuksową implementację produktu Silverlight firmy Microsoft opartą na otwartym dostępie do kodu źródłowego. Silverlight ma postać wieloplatformowej wtyczki do przeglądarek internetowych przeznaczoną do projektowania, rozwijania i udostępniania bogatych wizualnie aplikacji dla Internetu i nie tylko. Microsoft i Novell poinformowały również o rozszerzeniu współpracy pomiędzy firmami nad rozwiązaniem  Moonlight w celu zapewnienia zgodności ze specyfikacjami Silverlight 3 i Silverlight 4. W ramach umowy dotyczącej zgodności interoperacyjnej, Microsoft dostarczy Novellowi nowe pakiety testowe i specyfikacje Silverlight 3 i 4.

W odpowiedzi na opinie środowiska, wraz z tym wydaniem Moonlight Microsoft rozszerza swą klauzulę patentową dla użytkowników końcowych Moonlight. Nie będzie ona już ograniczona do użytkowników, którzy nabyli Moonlight od firmy Novell lub za pośrednictwem jej kanału sprzedaży, ale obejmie również wszystkich użytkowników, którzy pozyskali Moonlight z innego źródła, w tym innych dystrybutorów Linuksa. Kodeki MP3 i VC1, a w przyszłości również H.264 i AAC, będą obsługiwane przez Microsoft Media Pack, zestaw zoptymalizowanych, licencjonowanych kodeków dostarczany przez Microsoft każdemu użytkownikowi Linuksa, który pozyska Moonlight od Novella.

Moonlight 2 jest zgodny z Microsoft Silverlight 2 i zawiera pewne funkcje Silverlight 3, w tym obsługę Bitmap API, dialogi plików, funkcje ułatwień, dołączaną kolejkę mediów oraz dedykowane kodeki. Nowa wersja Moonlight zapewnia lepszą obsługę mediów strumieniowych z uwzględnieniem jakości wykorzystywanego połączenia. Oprócz tego, w tej wersji biblioteki funkcje Mono są wbudowane w dystrybucję Moonlight, co pozwala twórcom oprogramowania przygotowywać dla użytkowników Linuksa bogate aplikacje internetowe z użyciem rozmaitych języków programowania, takich jak C#, Ruby, Python i Javascript.

Z każdym nowym wydaniem Moonlight coraz bardziej zbliża się do Microsoft Silverlight. Demonstracyjne wydanie Moonlight 3 zostanie udostępnione w pierwszym kwartale roku 2010, zaś wersja finalna zaplanowana jest na trzeci kwartał roku 2010. Wkrótce potem pojawi się Moonlight 4.

Przedstawiony we wrześniu 2007 roku Moonlight jest jednym z efektów współpracy technicznej w ramach umowy o zgodności interoperacyjnej, którą Novell i Microsoft zawarły w listopadzie 2006 roku. Microsoft zapewnił firmie Novell dostęp do pakietów testowych i specyfikacji Silverlight, zapewnia także użytkownikom Linuksa i Moonlight bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft Media Pack, zestawu licencjonowanych kodeków wideo i audio.

Pierwsza wersja Moonlight okazała się sukcesem. Jednym z dowodów na to jest fakt, iż amerykański Komitet Inauguracji Prezydenckiej, dążąc do uczynienia inauguracji prezydenta Baracka Obamy najbardziej otwartą i dostępną inauguracją w historii, wykorzystał Moonlight do transmisji ceremonii zaprzysiężenia. Do chwili obecnej firma Novell odnotowała 1,3 miliona pobrań Moonlight.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.