Koncepcja tabletu OLPC XO 3.0

OLPC XO 3.0, czyli na czym będą pracować dzieci w 2012 roku

OLPC

Organizacja One Laptop Per Child pracuje już nad nową generacją laptopa XO, który jednak najwcześniej w 2012 roku trafi do rąk dzieciaków. Koncepcja tabletu XO 3.0 jest interesująca – widać, że organizacja ma wielkie plany i planuje wykorzystać najnowsze technologie w swoim nowym projekcie. Przed wprowadzeniem na rynek widocznego na zdjęciach tabletu PC, OLPC chce wydać dwie wersja laptopa – o oznaczeniach 1.5 oraz 1.75. Ten pierwszy ma zadebiutować już w przyszłym miesiącu, a będzie oparty na procesorze firmy VIA, będzie dostępny z preinstalowanymi systemami Windows i Linux, zaś kosztować będzie 200 dolarów za sztukę.

Na początku 2011 roku, do sprzedaży trafi natomiast model 1.75, wzmocniony gumowymi wstawkami. Będzie posiadać 8,9-calowy ekran dotykowy oraz procesor ARM oparty na architekturze Marvell, zatem będzie można nazwać go smartbookiem. Model ten ma kosztować jednak tylko 150 dolarów.

Wersja XO 3.0 będzie mniej więcej tak samo wyposażona jak model 1.75, ale zamknięta w cieniutkiej obudowie typu tablet PC. Cena tego modelu ma nie przekroczyć granicy 100 dolarów.

Zobacz także: 

Kraj, w którym każdy uczeń ma laptopa

Netbook za 100 dolarów