Pomysł na prezent

Co roku są święta Bożego Narodzenia i co roku wielu z nas zastanawia się, jakie upominki (w imieniu Świętego Mikołaja oczywiście…) przygotować dla bliskich. W artykule podsuwamy kilka prostych pomysłów, które już na początku gwarantują co najmniej jedno – niepowtarzalność. Jeśli do wykonania prezentu użyjemy własnoręcznie zrobionej fotografii, po prostu mamy pewność, że będzie to rzecz absolutnie jedyna w swoim rodzaju!
Upominki zdobione zdjęciami
Upominki zdobione zdjęciami

Minimum, którego potrzebujemy, to zdjęcie, najlepiej w postaci pliku cyfrowego. Na rynku jest mnóstwo zakładów fotograficznych, które przeniosą takie obrazy np. na kubek albo koszulkę – w artykule podamy adresy internetowe niektórych z nich. Z drugiej strony, jeśli mamy drukarkę atramentową i chcemy obniżyć koszty fotoprezentów, część z nich możemy wykonać samodzielnie. Jest z tym mnóstwo zabawy, a gotowe upominki dają przy okazji sporo satysfakcji.

Klasyka na półkę lub na ścianę

Zdjęcie w tradycyjnej ramce to prosty, dość tani i chyba trochę niedoceniany upominek, którego uroda zależy przede wszystkim od ramki, ale nie tylko. Jeśli sami drukujemy zdjęcie, warto zrobić to w taki sposób, aby po włożeniu do ramki wokół fotografii pozostało jeszcze nieco białego papieru, po równo z każdej strony. Takie niby-passe-partout sprawia, że zdjęcie wydaje się bardziej wyraziste, zwłaszcza jeśli ramka, do której je włożyliśmy, jest dość ciemna. Czasami zamiast białych ramek warto dodać w programie komputerowym czarne lub jeszcze inne, bardziej wymyślne. Natomiast w przypadku fotografii wkładanych do dużych ramek (co najmniej A4) lepiej kupić prawdziwe, tekturowe passe-partout.

Cena: 12–150 zł (ramka), 2–40 zł (passe-partout)

Info: www.allegro.pl (ogromny wybór oryginalnych ramek, trochę passe-partout), www.profilab.pl (spory wybór ramek i passe-partout, także w dużych rozmiarach)

Tysiąc zdjęć w jednym

Ramki cyfrowe (ich test prezentujemy na s18) to coś zupełnie innego niż tradycyjne papierowe odbitki. Ich wadą okazuje się to, że projektanci takich urządzeń starają się trafić w gust jak największej liczby odbiorców, więc często ich wygląd zewnętrzny jest dość nijaki. Na szczęście na rynku jest spory wybór produktów, więc jeśli trochę się postaramy, znajdziemy coś, co się nam spodoba. No dobrze, ale na czym ma polegać samodzielne przygotowanie tego prezentu? Oczywiście na wykorzystaniu największej zalety ramek – tego, że mogą pomieścić tysiące zdjęć. Jeśli od razu umieścimy je w pamięci urządzenia (np. na oddzielnej karcie pamięci, najlepiej SD lub SDHC), to właśnie one stanowić będą prawdziwą wartość prezentu, zwłaszcza jeśli obdarowana osoba sama niezbyt pewnie czuje się przy komputerze.

Cena: 50–500 zł

Info: adresy producentów ramek cyfrowych prezentujemy w tabeli na DVD

Książka pełna fotografii

Ciekawym prezentem, który można przygotować na przykład dla kogoś z nieco dalszej rodziny, będzie fotoksiążka zawierająca nasze najciekawsze i najważniejsze zdjęcia z jakiegoś okresu. Do wyboru mamy mnóstwo formatów i wielkości fotoksiążek, począwszy od niewielkich “zeszytów” w formacie 13×14 cm i mieszczących maksymalnie 50 stron, po prawdziwe, nawet 130-stronicowe fotoalbumy o wymiarach boków przekraczających 40 cm. Często decydować można również o rodzaju papieru, na który nanoszone są zdjęcia, oraz sposobie wykończenia okładki (nie tylko twardej lub miękkiej, ale również np. płóciennej albo pokrytej ekoskórą). Generalnie, niezależnie od usługodawcy, sprawa wygląda podobnie – samodzielnie przygotowujemy wygląd fotoksiążki, korzystając ze służącego do tego celu darmowego programu, który działa bezpośrednio w przeglądarce lub musi być ściągnięty i zainstalowany na komputerze. Efekt za każdym razem wygląda sto razy ciekawiej niż zwykły album fotograficzny ze zdjęciami powkładanymi w odpowiednie przegródki.

Cena: 14–350 z

Info: www.fotoksiazka.pl, www.roffo.pl

Fotograficzna rewia mody

Wiele osób słyszało o tym, że zdjęcie własnego autorstwa można umieścić na koszulce bawełnianej, lecz na tym nie koniec. W ofercie zakładów fotograficznych znajdziemy jeszcze kilka innych opcji, np. fotofartuszki, fotośliniaczki, fotoworki na kapcie, fotoproporczyki, fotobluzy, fotostringi (ostatnio bardzo modne), fotopoduszki (idealne, jeśli chcemy, by nasza ukochana przytulała się co noc do naszego zdjęcia…) albo fotomisie (czyli tak naprawdę misie, prosiaczki itp. ubrane w koszulki ze zdjęciem). Jest tego sporo, ale i tak największe pole do popisów mają ci, którzy zdecydują się na zrobienie czegoś takiego samodzielnie. Wystarczy, że cokolwiek wykonane jest z bawełny (ewentualnie z poliestru), a można na to wprasować zdjęcie. Fotokalesonki dla teścia? Nie ma problemu. Przygotowanie takiego prezentu jest łatwe – zazwyczaj udaje się już za pierwszym razem. Cena specjalnego papieru termotrasferowego (do drukarek atramentowych) jest znacznie niższa niż gotowej koszulki ze zdjęciem z jakiegoś fotolabu. Pamiętajmy jednak, że trzeba do niej doliczyć koszt zakupu ubrania, które chcemy ozdobić.

Cena: 30–45 zł (koszulki), 25–30 zł (poduszki), 20–45 zł (misie), 3–15 zł (kartka papieru typu wprasowanka).

Info: www.labfoto.pl, www.orfi.pl, www.agawa.pl (tu kupimy np. papiery typu wprasowanka)

Kubek z ludzką twarzą

Kolejną grupą produktów, które można ozdobić zdjęciami naszego autorstwa, są kubki. Zresztą, nie tylko kubki – jeśli się postaramy, znajdziemy również ofertę przenoszenia fotografii na filiżanki, butelki, bidony, wazony, termosy lub kufle do piwa. Ciekawostką są natomiast tzw. magiczne kubki, które wyglądają zupełnie zwyczajnie i niepozornie, dopóki są chłodne. Jeśli nalejemy do nich gorącej herbaty (kawa czy kakao też są dopuszczalne…), pod wpływem temperatury kubek zmieni wygląd, ujawniając zdjęcie, które zostało na niego naniesione. Dzieci mają wówczas mnóstwo frajdy. Ale uwaga: zabawy z gorącymi płynami powinny odbywać się wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Podobnie jak w przypadku zdjęć na koszulkę, można spróbować wykonać fotokubek samodzielnie (za pomocą specjalnych folii do drukarek atramentowych), jednak – odwrotnie niż w poradzie dotyczącej przenoszenia zdjęć na ubrania – raczej tego nie polecamy. Procedura jest skomplikowana (najpierw nadruk, później przenoszenie na mokro na kubek, a następnie wygrzewanie go w piekarniku), a efekty są zwykle dalekie od oczekiwań.

Cena: 10–30 zł

Info: www.fotodrukowanie.pl, www.fotokubek.pl, www.agawa.pl (duży wybór półproduktów do samodzielnego tworzenia fotokubków)

Podkładki i puzzle

Zdjęcie w postaci puzzli to niezły pomysł na prezent dla dziecka. Dorośli, którzy lubią układać puzzle, będą w tym przypadku, niestety, zawiedzeni, ponieważ zdecydowana większość ofert to dość proste układanki z kilkudziesięciu elementów (ale są też puzzle 1000-elementowe!). Lepszym upominkiem dla dużo pracującej przed komputerem mamusi lub tatusia będzie podkładka pod myszkę ze zdjęciem np. dziecka.

Oba typy prezentów można znaleźć w ofercie wielu zakładów fotograficznych, ale da się je również wykonać samodzielnie. Nie jest to takie łatwe jak w przypadku wprasowanek na koszulki (choć też głównie używamy żelazka), ale efekty są zwykle bardzo udane.

Cena: 15–40 zł (puzzle), 20–40 zł (podkładki pod myszkę)

Info: www.orfi.pl, www.fotoupominek.pl, www.fotopuzzle.pl (tu największe fotopuzzle

dostępne na rynku)

Wyjątkowy kalendarz

Powieszony na ścianie lub postawiony na biurku kalendarz ze zdjęciami najbliższych to prezent, który spodoba się każdemu. Na rynku znajdziemy kalendarze w formie jednej kartki z 12 miesiącami. Wielu z nas woli jednak miesięczne, a nawet tygodniowe kalendarze. Do wyboru jest też wiele formatów – zwykle między A5 a A3 w przypadku modeli wiszących.

Jeśli mamy drukarkę atramentową i kilka kartek papieru fotograficznego, spróbujmy wykonać taki kalendarz samodzielnie. W Internecie znajdziemy darmowe programy do tworzenia fotokalendarzy (zwykle z angielskimi nazwami miesięcy), takie jak np. TKexe lub Calendar Commander (darmowa wersja trial – 25 uruchomień). My, ze względu na polskie nazwy miesięcy, użyliśmy triala Corel Photo Album 6 (niestety, działa tylko pod XP). Jeśli zdecydujemy się na stworzenie kalendarza składającego się z większej liczby kartek, pojawi się oczywiście problem dotyczący ich późniejszego połączenia. Najlepiej wykorzystać do tego… elementy ze starych kalendarzy.

Cena: 14–150 zł

Info: www.roffo.pl, www.fotocalendar.pl, www.superfoto.pl

Granice fotowyobraźni

Ludzka pomysłowość zdaje się nie mieć granic, dlatego lista prezentów, na których można umieścić własne zdjęcie, jest coraz dłuższa i nigdy nie będzie zamknięta. Pomysły bywają różne – jedne bardziej udane, inne mniej. Do tych kiepskich należą na przykład zegary ze zdjęciem na cyferblacie – wskazówki przymocowane do osi wychodzącej jakoś tak z czoła sfotografowanej osoby wyglądają dość makabrycznie. Niezbyt fortunnymi pomysłami z oferty fotolabów są też naszym zdaniem zapalniczki ze zdjęciem oraz fotopodkładki pod piwo. Ambiwalentne uczucia wzbudzić też mogą tzw. fotokryształy, dość mocno ocierające się o kicz. Natomiast gustowne fotopudełko albo fotomagnesy na lodówkę to naprawdę doskonały pomysł, który może nam dostarczyć wiele radości na co dzień. Warte polecenia są również ogromne fotoplakaty oraz zdjęcia w formie obrazów przeniesione na materiał o teksturze przypominającej płótno.

Cena: 4–10 zł (magnesy), 2–5 zł (podkładka pod kubek), 20–30 zł (zegary)

Info: www.crazyfoto.pl, www.superfoto.pl, www.poligrafnet.pl