Sophos ostrzega przed nowymi ustawieniami prywatności Facebooka

Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, ostrzega użytkowników Facebooka przed zagrożeniami wynikającymi z nieuważnego akceptowania nowych ustawień prywatności na portalu społecznościowym.
Sophos ostrzega przed nowymi ustawieniami prywatności Facebooka

Facebook ogłosił wprowadzenie drastycznych

zmian w menedżerze prywatności

, zachęcając 350 milionów użytkowników do udostępniania większej ilości prywatnych informacji. Sophos ostrzega, że niektórzy użytkownicy mogą nie być świadomi tego, że zalecenia Facebooka obejmują wyszukiwarki internetowe i zewnętrzne strony, a także zmiany w ustawieniach prywatności, które przedtem mogły pomóc w ochronie przed złodziejami tożsamości.

– To mogą być najważniejsze kliknięcia, które wykonasz na Facebooku – powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. – Jeśli nie czytasz dokładnie, może okazać się, że wszystkie twoje wpisy i informacje osobiste będą dostępne dla każdego na świecie, kto posiada komputer i dostęp do Internetu – nie tylko dla twoich znajomych na Facebooku – dodał.

– Postawmy sprawę jasno. Jeśli udostępniasz swoje dane “każdemu”, w rzeczywistości znaczy to “każdemu, na zawsze”. Nawet jeśli zmienisz zdanie, będzie za późno. Mimo, że Facebook przestanie wyświetlać informacje na twoim profilu, nie ma kontroli nad tym, co dzieje się z nimi poza portalem społecznościowym – dodaje Cluley.

– Jest jedna bardzo prosta zasada – jeśli nie chcesz, aby ktoś na świecie przeczytał twoje informacje, nie umieszczaj ich w Internecie –  kontynuował Cluley. – Jeśli spędzisz trochę czasu na Facebooku, przekonasz się, co znaczą zmiany w ustawieniach prywatności. Problem w tym, że ludziom po prostu nie chce się czytać rekomendowanych ustawień. Wolą je zaakceptować niż poświęcić chwilę na podjęcie decyzji, która może mieć fatalne skutki w przyszłości – puentuje konsultant.